Ebben a kánikulában napközben nagyjából mindenhol ugyanolyan elviselhetetlen létezni, azonban naplemente felé már kissé enyhül a hőség. Ilyenkor már kellemesebb kimozdulni is a parkokba, főleg ha ott kisebb-nagyobb vízfelület is van. Összeszedtük azokat a budapesti zöldterületeket, ahol a tópart közelében tudunk ücsörögni enyhülést keresve.
Bartha Dorka írása.
Ha vízparti hűsölést keresünk, elsőnek a Duna ugrik be mindenkinek, hiszen a városon végigkígyózva nagyon sok pihenési lehetőséget nyújtanak a partjai, még a város közepén is, az új Budai___Alsóval. De szerencsére vannak hangulatos tavaink is – egykori feltöltött bányák, víztározók, lecsapolt mocsarak helyén – ahol enyhülést találhatunk, nézzünk is szét, merre.
A pesti oldal tavai
Városligeti-tó
A város legismertebb és leglátványosabb tava, az egyik fele (Alsó-tó) télen műjégpálya, nyáron csónakázótó.


Ennek a Vajdahunyad vár mögötti részén, a Winston Churchill sétánynál kis stégeket is találunk, kényelmes napozóágyakkal, arra az esetre, ha napra menni majd újra csábító lehetőség lesz.

A Felső-tó, a másik oldala a vízjátékkal és kíváncsi kacsákkal inkább a parton pihenős árnyas oldal, padsorokkal, és füves lejtőkkel. A két vízfelületet lépcsőzetes kaszkádok kötik össze, amelyeken – akinek jó az egyensúlyérzéke – át is lehet sétálni.

A tó vizét amúgy a közeli Széchenyi fürdő elfolyó medencevize adja, de a kibetonozott aljra a folytonos táplálás mellett is szükség van, mert forró nyarakon így is kiszáradna, ahogy az történt már az 1860-as években is. A tó átalakítására és az egykori szigetek visszaállításával a Vajdahunyad várának körbecsónakázhatóvá tételére a Liget projekt keretében a Garten Stúdió készített terveket.

Orczy-park
Pest egykori legnagyobb és legszebb angolkertje volt, a tó már az 1884-es térképen is jól látszik. A mára 26 hektáros, és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem campusához tartozó területet 2018-ban adták át újra, a felújítások és építkezések után a nagyközönségnek.

A sportpályák és játszótér mellett az egyik fő attrakció továbbra is a tó, amelynek a partján még a csónakok is ott ringanak – bár evezni rajta még soha senkit nem láttunk. Mindenesetre a hely mikroklímájának jót tesz a vízfelület, és a tó környékének jelentős része megmaradt árnyékos, fás, zöld területnek, ahol egy padon ücsörögve lehet hűsölni.


Naplás-tó
A 16.kerületi víztározó tó partja, főleg, hogy már abszolút a városhatárhoz közeli zöldövezetben található, szintén kellemesebb klímával rendelkezik, még ilyen kánikulában is. A tó valójában egy, a 70-es években létesített árvízvédelmi tározó, melyet a Szilas-patak mesterséges felduzzasztásakor alakítottak ki. 16 hektáros méretével Budapest egyik legnagyobb állóvize.



Ha erre jártok, ne hagyjátok ki a 22 méter magas kilátót sem, vagy egy kellemes sétát A Cinkotai Kis-erdő ösvényein. Aki szerencsés, a tó gazdag élővilágából is láthat teknősöket vagy éppen kecses szürke gémeket.
Kőbányai Mély-tó
A kőbányai állóvíz korábbi neve – Guttman-tó – az egykori, itt működő, Guttman-család téglagyárának emlékét őrizte, ugyanis ezen a területen álltak az agyagfejtőik. At 1970-es években, amikor a szomszédos újhegyi lakótelep felépült, a belvíz által elárasztott mélyedések feltöltése és átalakítása is megkezdődött. A mai tavat társadalmi munkában, közös erővel alakították ki a kőbányaiak, ami azóta is kedvelt pihenőhely, nádas, árnyas partjával, sétányaival.

A budai oldal vizei
Feneketlen-tó
A hegyes-dombos budai oldalon jóval kevesebb tavat találunk érthető módon, de azért itt is akad egy-két vizes helyszín. A legismertebb a 11. kerületi feneketlen-tó, a Móricz Zsigmond körtér közelében.

A tó a létét a közeli Kosztolányi tér helyén működő téglagyárnak köszönheti, ahol a termeléshez innen bányászták ki az agyagot. Amikor 1889-ben bezáratták a gyárat a gödör is szép lassan megtelt vízzel. Rendezettebb, parkos jellegét akkor nyerte el, amikor a közelében a két világháború között felépült a ciszterciek temploma és gimnáziuma – a víztükör a két toronnyal ma is Újbuda ikonikus jelképe.

Régen kis horgászstégek álltak a part mentén, ma már egyetlen nagyobb stég nyúlik csak a víztükör fölé, ahonnan nézelődni lehet.

Millenáris és Széllkapu park
A 2.kerületi, Széll Kálmán tér közelében álló, egykori Ganz-gyári ipartelepből átalakított hatalmas park is büszkélkedhet tavacskával. Bár az abszolút mesterségek vízfelületek partja itt nem egy árnyas fasor, de az esti órákban már itt is kellemes az idő, és a park közeli, árnyékosabb padjain jól esik az ejtőzés, kiszabadulva az aszfalt és beton uralta közegből.
