Fényárban ragyogó éjjelek emléke – mentsük meg a budapesti neonreklámokat!

A színes neonreklámok egykor százával ragyogták be az éjjeli várost, és az utcakép elengedhetetlen elemei voltak. Mára, bár számuk egyre fogyatkozik, és a fényük is kihunyt, mégis Budapest történelmének igazi kuriózumai. Retro hangulatukkal a múlt hamisítatlan mementói, és most kezdeményezés indult a megmentésükre, amit minden budapesti támogathat.

Bartha Dorka írása.

Otthon Áruház, Sztár kóla, a kék antikváriumi bagoly, Patyolat, Csemege – rég letűnt nagyvállalatok, eszpresszók szignói, amelyek még mindig láthatóak a fejünk felett. Vannak, akik emlékeik miatt kedvelik őket, mások a dizájnjuk miatt szerelmesedtek bele a stílusukba.

Fortepan/Főfotó
1968, Erzsébet (Lenin) körút, a Dohány utca sarkáról a Rákóczi út felé nézve. Fortepan

Egy régi budapesti neonra kétféleképpen lehet tekinteni: divatjamúlt reklámformátumként vagy olyan kulturális örökségként, amely megőrzésre érdemes.Mi az utóbbi mellett tesszük le a voksunkat – írja  budapesti polgári kezdeményezésében Racskó Tamás.

Az első fényreklámok Budapest utcáin már 1908-ban megjelentek, és a két világháború között a forgalmas csomópontokon – mint az Oktogon – már népszerűek is voltak. De az igazi aranykor az 1970-es években köszöntött be, amikor központi politikai utasításra megindult a város fényárba öltöztetése és ezzel világvárosasabbá tétele. Pár év alatt majd 20 000 fényreklámot szereltek fel, a nagyobb sugárutak – mint az Üllői, Rákóczi, vagy a Körút mentén kötelezővé is téve az üzletek számára ezeket a reklám/cégér fényeket.

A petícióban röviden kitérnek a 21. századot megélt darabok sokszor sanyarú, vagy nagyon ritkán különleges sorsára, és a lehetséges megoldási utakra is. A legtöbb megmaradt fénycső mára elsötétült – üdítő példa a zöld fényű KÉZIMUNKA az Akácfa utca 4-nél, amely Balázs János üzletéhez tartozik, illetve a CSŐ! – budapesti neonmentő grafikus, Patkós Luca projektje által felújított Fürdő felirat a Kürt utcában, vagy a Múzeum körúti antikvárium kék baglya.

A közterekről eltűnő neonok rosszabb esetben szeméttelepen, szerencsésebb esetben restaurátornál és gyűjtőnél, vagy magánkézben végzik. Néha régi fényüket visszanyerve méltó helyükre kerülnek, a Kazinczy utcai Elektrotechnikai Múzeum udvarán találunk pár klasszikust, vagy az ikonikus Bábszínház neon a Kiscelli Múzeum előtt áll. 

Fotók:Bartha Dorka

A petíció a megmentésükre egy támogatási rendszert javasol, de a varsóihoz hasonló múzeum gondolata is felmerült. A kezdeményezést ITT tudjátok kitölteni.