A címben feltett kérdésre gyorsan válaszolva: nem. A Bauhaus egy iskola volt, és ha szigorúan nézzük, azt lehet Bauhaus épületnek hívni, amit az iskola növendékei, vagy mesterei terveztek az iskola elveinek megfelelően. Persze, van a köznevesült bauhaus, egy ennél sokkal tágabb, lazább értelmezés, amibe belefér a két világháború közötti modern építészet jelentős része. Nincs is ezzel semmi baj, sőt, tulajdonképpen sikerként is elkönyvelhető, hogy egy iskola ekkora hatással van arra, ahogyan épületekről gondolkodunk, de azért legyünk ennél precízebbek: a Tátra utca 15/b egy modernbe hajló art deco stílusú épület.
Az art deco világa itt az egész épületen egységesen végigfutó geometrikus díszítésben érhető tetten leginkább. Derékszögben ugráló cikk-cakk minta jelenik meg a homlokzaton, a járólapokon, a lakások ajtaján és az erkélyek rácsain. Sőt, még a lépcsőfordulók impozáns ablakain is. Ha pedig átmegyünk az utca túloldalára (ez kissé nehézkes, a Tátra utca sajnos inkább hasonlít egy zsúfolt parkolóra, mint egy utcára), akkor ugyanazt a cakkozást lehet felfedezni az erkélyek ritmusában is.
Az ötemeletes bérház a két világháború közötti, Újlipótváros karakterét is kialakító építkezési hullám elején, bő 90 éve épült. Van, ahol Hofstätter Bélának tulajdonítják, ami logikusan is hangzik: a korszakban Újlipótvárosban is sokat tervező, tehetséges építészről van szó. A legutóbbi időkben (értsd: a 2021-es Budapest100-ra készülő kutatás alatt) viszont kiderült, hogy minden bizonnyal nem ő, hanem egy másik, a korszakban Újlipótvárosban is sokat tervező, tehetséges építész, Szőke Imre munkája.
A Tátra utca 15/b egyike azon kevés házaknak, amelyeknek szintén Újlipótvárosban áll egy ikerpárja is: ez a Pannónia utca 24. Bár számtalan apró részletben különbözik, tagadhatatlan a szoros rokonság.
A Budapest100 hévégéjén a ma itt székelő TASZ (Társaság a Szabadságjogokért civil szervezet) “Jogfosztottság és jogvédelem” címmel a ház történetét mutatja be egy kiállításon. A házban ezen kívül több programot is szerveznek, például bármilyen hozott ruhára, táskára rászitázhatjuk a legendás SZABAD feliratot.
Szöveg és fotók: Kovács Tamás