Megvan ki tervezheti át az egyetem számára a korábban a Magyar Rádióhoz tartozó, Palotanegyedben álló épülettömböket.
Bartha Dorka írása.
A város egyik legjobb helyszínét kapta meg az államtól a piliscsabai campusért cserébe a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fenntartója, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2020-ban. A már itt működő belvárosi karainak épületeihez – a Mikszáth térhez és a Szentkirályi utcához egészen közeli – Pollack Mihály tér körül elterülő tömbökön épül fel az új campus 2026-ig.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Campus-tervpályázat eredményeiről az Építészfórum számolt be Fürjes Balázs Facebook posztja alapján, ahol a látványterveket is bemutatták. Összesen 11 pályázó adott be anonim módon terveket, nagynevű meghívott magyar és külföldi tervezőirodák egyaránt. A szakmai zsűri (amely kormányzati, egyházi, önkormányzati és szakmai képviselőkből állt) egyöntetű döntése alapján megszületett eredmény november 11-én lett nyilvános.
Mi volt itt korábban?
A leendő campus területén több műemléki épület is áll, mint a híres Márványtermet is rejtő Esterházy palota, vagy az évek óta üresen pusztuló Károlyi-palota, valamint városképileg védett homlokzattal rendelkező a Bródy Sándor utca 5-7. is. Az egykori Palotanegyedben, nevéhez híven a századfordulós arisztokrácia krémje előszeretettel építkezett, az ő egykori palotáikat az átalakítás során felújítják és új funkcióval töltik meg.
A látványtervek alapján azonban bontás vár azokra a későmodern épületekre, amelyeket már a Magyar Rádió számára emeltek. Ezek közül építészetileg igazán egyedülálló az 1949-ben épült, Szabó István tervezte „Pagoda”, a 60-as évek végén emelt Központi irodaépület és az üvegtömb stúdióépület kevésbé kiemelkedő alkotás. Ezek helyére anyagában, tömegében és funkciójában is teljesen új épületeket terveztek.
Milyen lesz az új Pázmány-campus?
Az új épületekben, amelyek a tervek szerint 2026-ra el is készülnek, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi kar kap helyet, valamint részben ide költözik az Információs, Technológiai és Bionikai Kar is, összesen 4000 hallgatóval.
Ennek megfelelően az oktatási helyiségek és az itt elhelyezni kívánt Központi Hivatal mellett egy modern egyetemi könyvtár méretes olvasótermekkel, és egy multifunkcionális sportlétesítmény elhelyezése is szerepelt a követelmények között. Valamint el kellett férnie egy 200 fős szakkollégiumnak is.
Az már a látványterveken is látszik, hogy az elbontott későmodern épületek helyére emelt tömböket a tér vonalától a korábbiaknál is jobban hátrahúzzák, így egy tágasabb, parkosabb részt lehet kialakítani közöttük, valamint magasságukban is alkalmazkodnak a műemléki épületek arányaihoz. A Szentkirályi utcában működi jogi kar épülete felé is egy olaszos hangulatú piazzával szélesítik ki az amúgy szűkös utcát, összekapcsolva azt az épületet is a campussal.
A nyertes irodák
A bírálóbizottság döntése alapján a beérkezett 11 pályamű közül egy pályaművet ítéltek megvételre, két harmadik helyet osztottak ki, és egy győztes tervet választottak. Megvételt nyert a Finta és Társai Építész Stúdió Kft. + Abud Mérnökiroda Kft. + Garten Studio Kft. + Zaha Hadid Ltd. közös pályaműve. Harmadik helyezett lett az Archi-kon Építésziroda + Újirány Tájépítész Kft. közös terve, szintén harmadik lett a és a Fejérdy és Bartók Építészeti Kft. + CAN Architects Studio Kft. + Archi.doc Építésziroda Kft. + Narmer Építészeti Stúdió Bt. közös műve. A campus-pályázatot a Közti-Hamburg konzorciuma (vezető tervezők: Tima Zoltán és Kruppa Gábor) nyerte meg.