Falfestés, urban art: Ezek az alkotások neked is szólnak, a te életedről is szólnak

2009-ben indult a Színes Város Csoport, ami színesebbé kívánja tenni Budapestet. A Budapest Te+Én műsorvezetői – Veress Dóri és Gellért Gábor – Nádudvari Noémi művészeti kurátottal beszélgettek.

Nádudvari Noémi – Forrás: Színes Város

Noémi szerint az urban art:

„Az én vízióm az, hogy nyitott galériaként használjuk a várost. Nyilván ennek is van egy íratlan etikettje, hogy mi nem kerülhet fel a falra, például politika, pornográfia stb., de jó lenne, ha edukációs jelleggel minél többféle stílus meg tudna jelenni, minél több művész megtudná mutatni magát. Nyilván nem fog minden mindenkinek tetszeni, de meg tudja találni a kedvencét. Ebben a sokszínűségben mindenki azt érezheti, hogy az ő hangja is hallatva van. Hiszen pont az lenne a lényeg, hogy elkerüljük a „white cube” csapdát, ami arról szól, hogy az emberek feszengve mennek be, vagy be se mennek egy kortárs múzeumba, mert úgy gondolkodnak, hogy úgysem fogják érteni, amit ott látnak. A városi művészet jó út lenne arra, hogy olyan munkákat lássanak, amelyek megmutatják, hogy de, igen, ezek az alkotások neked szólnak, a te életedről szólnak.”

Nádudvari Noémi – Forrás: Színes Város

Felsimerhetőek a magyar művészek munkái?

„Nincsen sok magyar alkotó, ez eléggé segít a felismerésben. De a melankóliát azt említhetem, tényleg van egy sírva vígad a magyar érzés a művekben. Velünk együtt a lengyelek is líraibb, festőibb világgal rendelkeznek, adott esetben pesszimistább hangvételt ütnek meg.”

Forrás: Színes Város

Podcast – hallgasd meg!

A Hétköznapi istennők – nők, lányok a mindennapokban c. pályázatról korábbi írásunkban olvashattok bővebben.

Kérdések, melyekre a podcastból még választ kaphatunk:

  • Mit legális és mi nem a falfestésben a városban?
  • Mit jelentenek általában a graffitik?
  • Mi a köze a graffitinek az őskori barlangrajzokhoz?
  • Milyen büntetésre számíthat egy illegális falfestő ma Budapesten?
  • Mi az a street art?
  • Kitekintés: Európában, Ázsiában milyen szerepet kap az urban art?
  • Felismerhető a magyar vagy kelet-európai stílus?