Augusztus 20-án este az ünnepi programokat a szokásos tűzijáték zárja, este 9-től. Ez jó hír a tűzijátékok szerelmeseinek és az önfeledt szórakozásra vágyó embereknek, de kevésbé jó hír a félős kutyák gazdáinak és a menhelyi önkénteseknek.
Kovács Krisztina Tünde írása.
Augusztus 20-i statisztikák nincsenek, de a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet adatai szerint az újévi időszakban minden évben közel ezer kutya veszik el és jó, ha ezeknek a fele hazakerül. Persze a tűzijáték központilag szervezett, nem tart napokig a házi petárdadurrogtatásokkal, de mégis érdemes néhány jó tanácsot megfogadni, legjobb barátunk védelme érdekében:
- Zárd el biztonságos helyre, vidd be a lakásba este még 9 óra előtt! Ne kösd ki, félelmükben a kutyák komoly károkat képesek magukban okozni.
- Ne sétáltass este 8 és 10 óra között!
- Tegyél chipet a kutyádba! Ezt ugyan mondani sem kellene, hiszen ez 2013 óta kötelező… Minden 10 chipes kutyából 9 hazakerül. A regisztrációt te is tudod ellenőrizni itt: http://www.petvetdata.hu/
- Ellenőriztesd le az állatorvosnál, hogy az orvos az adataidat is regisztrálja (név, cím, telefonszám). Ha az adatok nem stimmelnek, például megváltozott a telefonszámod, nem ér semmit a chip. Az adatokat csak az állatorvos tudja leellenőrizni.
- A kutya nyakában legyen egy biléta a számoddal, így akkor is gyorsan felhívhatnak, ha éppen nincs a közelben orvos vagy chipolvasó.
- Ha nyugtatót akarsz neki adni, előtte egyeztess az állatorvossal (bizonyos nyugtatók csak lebénítják az állatot, miközben a tudata éber, úgyhogy még jobban fog rettegni szerencsétlen)!
- Ha megtörtént a baj, jelezd minél hamarabb a facebook-os kutyás fórumokon!
- Ha rémült, menekülő, gazda nélküli kutyát látsz, állj meg, próbáld megfogni, hazavinni! Lehet, hogy te vagy az utolsó esélye.
Azoknak, akiknek nincs kutyája, furcsa lehet ennyi elővigyázatosság, de ne felejtsük, hogy az állatok sokkal érzékenyebben reagálnak a zajokra. Ismertem kutyát, aki folyamatosan, fél napig menetelt a lakásban rémületében, aki akaratlanul bepisilt, akit a gazdájának jóformán maga alá kellett gyűrnie, hogy abbahagyja a remegést. Az egyébként dugig lévő menhelyek is tudnának mesélni a távolságokról, amelyeket ilyenkor egy lendülettel lefutnak a kutyák, figyelmen kívül hagyva az autókat, kerítéseket. És ne feledjük: az, hogy mi történik a kutyával, mindig a gazdája felelőssége.
Forrás: www.programturizmus.hu, juttasshaza.blog.hu,
Kiemelt kép: Soós Bertalan