„Ez a személyes tragédiám. Ha tudom egy történet végét, nem tudom megírni.” A Budapest Te+én podcast – Veress Dóri és Gellért Gábor – vendége ezúttal Cserna-Szabó András író volt, akinek új regénye jelent meg Zerkóról, Attila törpéjéről. Na de miért érdekes ez a figura? Miért érdekes az V. század, a népvándorlások kora? Erről is szól ez a sodró podcast egy sodró személyiség gondolataival…
Az írásról…
Nagyon nehéz történelmi regényt írni. Umberto Eco „A rózsa neve” című regénye egy középkori kolostorban játszódik. Az első 100 oldal a történeti áttekintés. Felvázolta a kort, a kolostorok világát, a korszak műveltségét… amikor a szemére hányták, hogy az első rész elég uncsi, azt mondta, hogy aki az elején nem rágja be magát a könyv korába, az a többi 500 oldal krimit nem érdemli meg.
Egy fontos évszázadról…
Az V. század történéseit kevesen ismerik, pedig az egyik legfontosabb század a Krisztus utáni századok közül. Például kimúlik a Római Birodalom, amely jelenleg is érezteti hatását, a fő kulturális „élményeink” egyike.
Podcast – hallgasd meg!
Egy elfeledett népről, de nem elfeledett szóról…
Mit tudunk a vandálokról? Azt, hogy részeg fiatalok tönkretettek egy padot a valamelyik téren, és szerencsére látta őket a térfigyelő kamera. Fogalmunk sincs, kik azok a vandálok. Egyébként egy keresztény nép volt, a hunoknál sokkal sikeresebbek. Karthago központtal fantasztikus birodalmat hoztak létre. Még errefelé is voltak. Vagy… Andalúzia róluk kapta a nevét. Vandalúzia.
Attila sírjáról…
Azt, hogy hol volt Attila tábora, nem tudjuk pontosan. Én szentesi vagyok, én úgy tudom, hogy Szentesen volt a nagy jurtatábor központja. A szegedieknek meggyőződése, hogy ott volt, ott is temették el. Siófokon mentem az utcán, és ment előttem egy fickó, az volt a hátára írva: „Túrkeve, Attila fővárosa.”
A könyvről…
Zerkó egy létező alak volt. Egy mór törpe, aki rengeteg nyelven beszélt. Attila bátyjának, Budának volt a bohóca, mindenki nevetett rajta, csak Attila nem, ő nem volt vicces ember. Egyből tudtam, hogy Zerkó az én emberem. Már csak meg kellett írnom a történetet.
Amit megtudhatsz a podcastból:
- Mit jelent a barbarizmus?
- Mit szakadt először két részre Magyarország?
- Mitől más a Dunántúl, mint a Dunán innen?
- Kell-e Rózsa Sándornak ő-zni?
- Írhatunk-e könyvet olyan nyelven, amit nem beszélünk?
- Honnan vesszük, hogy létezik hun-magyar rokonság?
- Hogy nézett ki egy római nagyváros?
- Mi az a garum?
- Most akkor volt kettős honfoglalás, vagy nem volt?
- Hol a kapcsolat a Zerkó és Gárdonyi láthatatlan embere között?
- Mi köze Csernának a Voivod nevű trashmetal együtteshez?
- Hogyan él Budapesten Cserna-Szabó András?
- Hova kötelező elmenni egy városban?
Nyitókép: Csibi Szilvia