Budapest is részese lett James Joyce és az Ulysses örökségének

Ambiciózus európai kulturális projekt valósult meg, amely közel három éven át, 18 európai városban hívta életre James Joyce szellemét és mesterművét, az Ulyssest. A projekt ebben az évben befejezte saját epikus utazását, és két új könyv kiadásával hagy örökséget: az ULYSSES Európai Odüsszeia és a Will You Answer? 309 kérdés Európából című alkotásokkal.

Az ULYSSES: Európai Odüsszeia (UEO) számos művészt, előadóművészt, írót, történészt és közönséget vonzott, akik előadásokon és beszélgetéseken vettek részt szerte a kontinensen. Minden egyes város, amely a projektben részt vett, válaszolt a kortárs problémákra, a migrációtól kezdve a környezetvédelemig, a fogyatékosságtól az online fogyasztói. Bár mindkét könyv ugyanabból a projektből származik, tartalmuk, bemutatásuk és hangvételük eltérnek egymástól.

ULYSSES: Európai Odüsszeia

Ez a magas színvonalú, gondosan tervezett és illusztrált kötet 18 elismert írót vonultat fel, egyet minden olyan várostól, amely részt vett a projektben. Minden író a saját Ulysses-epizódja alapján reagált a kortárs témákra, és egy új írásokat tartalmazó antológiát hozott létre, amely a legkülönbözőbb stílusokat öleli fel: bűnügyi regénytől kezdve a tájékozódó íráson át a költészetig, forgatókönyv, novellák, fotóriport és mesterséges intelligencia által létrehozott fikció is helyet kapott benne. Ahogyan Joyce innovatív volt a forma és a nyelv terén, úgy az írókat is az ő alkotói szellemét követve választották ki.

A budapesti fejezetet Tasnádi István drámaíró jegyzi, aki így nyilatkozott az Ulyssesszel kapcsolatos érzéseiről: „A szöveg féktelen szabadsága, a szókincs gazdagsága, a nyelv érzéki önigazultsága, a filozófia, a bohóckodás és a káromkodás utánozhatatlan keveréke, az egész ‘síri játék’ ma is lenyűgöző.”

Will You Answer? 309 kérdés Európából

A Will You Answer? 309 kérdés Európából teljesen más megközelítést képvisel. Kampány szórólap-stílusú, szembetűnő dizájnjával és underground hangvételével a könyv Joyce saját jegyzetfüzeteinek ihletésével jött létre. Két évnyi közösségi beszélgetés és közönségi párbeszéd eredménye, amely 18 sürgető kérdést fogalmaz meg 18 európai kortárs problémára, és arra hivatott, hogy további vitákat gerjesszen, valamint befolyásolja a mindenkori döntéshozatalt.

A könyv témái között szerepelnek a fiatalok, állampolgárság és demokrácia (Athén), a közösségek szerepe a poszt-Covid Európában (Budapest), migráció (Marseille), nemi szabadság (Leeuwarden), étkezési kultúra (Lugo), oktatási reform (Koppenhága), a tengerek és partok ökológiai kihívásai (Eleuszisz), mentális jólét Európában (Oulu), Európa öregedő társadalma (Lisszabon), valamint a női jövőkép (Derry/Donegal).

A nyomtatott példányokat minden partnerország nemzeti és városi könyvtáraiban, a Kulturális Minisztériumoknak, a nemzeti és helyi kulturális döntéshozóknak, valamint Joyce és irodalmi központoknak is eljuttatják.

A kiadványok digitális formában elérhetők lesznek a projekt hivatalos weboldalán: https://ulysseseurope.eu/publications

Budapest Nagyregény

A Budapest Brand által gondozott Budapest Nagyregény amellett, hogy pályázati szinten az ULYSSES: Európai Odüsszeia összeurópai projekthez erős kapcsolódása van, és ezáltal része egy 18 országon átívelő összművészeti, kulturális munkának, a könyv munkálatai során talán a legjelentősebb motiváció és minta Joyce remekműve.

Ahogy az 1920-ban megjelent, az egész posztmodern és kortárs prózairodalmat meghatározó mű, úgy a Budapest Nagyregény is egy nagyszabású kísérleti alkotás eredményeként született meg 2023. őszén, csak míg az Ulyssesben a 18 rész egy napot, azáltal pedig egy egészen atmoszférikus világot teremt meg, mely mindennapjaink és életünk rendkívüli lenyomata, addig a Budapest Nagyregény ezen módszertan mentén 23 fejezet, 23 kerület és 23 kortárs író együttállásában kísérelt meg egy korszakot, szellemiséget, egy város 150 éves történetét megörökíteni, szellemi emlékműként fenntartani és kinyitni az utókornak.