Nagyon izgalmas témát választott ki a KÉK – Kortárs Építészeti Központ a jövő évi Budapest100-ra. A 11 éve futó, városi ünnepé kinövő eseménysorozat már évek óta tematikusan szerveződik – hol a Nagykörút vagy a Rakpart menti házak nyílnak meg, hol pedig egy korszak kerül a középpontban, mint a 2018-ban a bauhaus.
A 2021-ben május 8-án és 9-én tervezik megszervezni (a két nap dátuma európai ünnep is, május 8. a II. világháború vége, május 9. Európa napja) az eseményt.
Az újratervezés pontos korszakhatárai 1921 -1930 és 1945 – 1957, vagyis az ezek között épült, újraépült, átadott házakat mutatják majd be az ott élők és dolgozók közösségével együtt. Ezek között vannak az első világháború után elkészül épületek, bár itt a harcokban a hátország kevésbé pusztult el, a drasztikus demográfiai, politikai változások, és Trianon is komoly kihívások elé állították a fővárost is. De benne van a második világháború után újjáépítés is, amikor a világégés egyik legbrutálisabb ostromát élte meg a város és lakói, és az 1956-os forradalommal járó jelentős pusztítás és helyreállítás is.
Úgyhogy az art décotól a korai modernen át a neobarokkig és a szocreálig biztos elképesztő házak lesznek, a nehéz időkben is megélt emberi történetek és sorsok gazdagságáról nem is beszélve.
“Mennyi történet, mennyi emlék várható ezekből az évekből! Több, mint 100 éve, az I. világháború után, vagy 75 éve, a felszabadulás eufóriájában, majd az 56-os forradalom utáni újraépítéskor az egész főváros együtt, közösen építette újjá magát. Ha ma beszélni szeretnénk erről, akkor a dédszülők, nagyszülők és a többi idősebb családtag fotóalbumát kell elővennünk, és beszélgetni velük a képeket nézegetve. A szakemberek cikkeket, könyveket írtak ezekről az időkről és az újjáépítés vitákat is generált. Nézzünk ezzel a szemmel a városunkra: mennyi tégla, cement, vas és energia, mennyi munka kellett ahhoz, hogy Budapest újra azzá legyen, amilyennek most ismerjük, ahogyan szeretjük.”
Így nem csoda, hogy a Budapest100 önkéntes kutatóinak a listáján már most 400 épület szerepel. Aki úgy gondolja, bármilyen formában, önkéntesként, lakóként csatlakozni szeretne, figyelje a Budapest100 online felületeit, a honlapon hamarosan megnyitják a jelentkezést az 1921 és 1957 között épült házak lakóközösségei számára!
Kiemelt kép forrása: Fortepan