Október 9-ig látható az ingyenes óriásplakát kiállítás az újbudai Bikás parkban. Az idei tematika a Világ buborékjai egyesüljetek! volt.
Bartha Dorka írása.
Bár évről-évre sötétebb a kiállítás hangulata, eddig mindig a fanyar humor, (ön)irónia győzött, az Örkényi abszurd kinevetett a plakátok közül, és tavaly még a covid közös traumája is összekapcsolt minket. Idén talán ha 3-4 plakát előtt állva nevettünk fel, a többinél már csak csendben szorongtunk.
Idén a Világ buborékjai egyesüljetek! felhívással hirdették meg a 22. pályázatot, amire bárki küldhetett anyagot. Az ARC “közérzeti” kiállítások mindig elég pontosan megmutatják, mi is az, ami a közbeszédet tematizálja, és milyen problémák foglalkoztatják a társadalmat – ez idén sincs máshogy.
A szervezők a “buborék tematikával” megint jól beletaláltak a sűrűjébe, hiszen tavasszal, aki nem az ország elhagyásán gondolkodott, azok közül sokan azt hangoztatták, oké, ennyi volt, visszavonulnak a saját buborékjukba/elefántcsonttornyukba (éreztük/láttuk/hallottuk mi ezt a budapesti baráti-kör buborékunkban). Pedig ennél rombolóbb magatartás nincs, mint bezárkózni, elszigetelődni, a szolidaritást és a párbeszédet felszámolni. De közben meg mi van, ha ez az utolsó módja annak, hogy megőrizzük a saját józan eszünket?
Aztán a szomszédban zajló háború, a tanárok, KATA-sok kivéreztetése, az elszálló rezsiárak, a kisebbségek megbélyegzése, vármegyék és főispánok felbukkanása, a brutálisan forró és aszályos nyár elég gyorsan kipukkasztották ezeket a személyes buborékokat, vagy legalábbis egy részüket.
A művek jelentős része ezekre a közéleti eseményekre reagál, de idén meglepően sok az interaktív plakát is, ahol lehetőség van megkeresni a közös metszeteket, ráébredni arra, mi az, ami összeköt minket.
Ha nem is vidám hangulatban távoztunk, csak ajánlani tudjuk mindenkinek, hogy nézze meg a kiállítást, mert még mindig üdítő ez az őszinteség (és fekete humor), ami a plakátokról árad, és bizony el is gondolkoztatnak, hogy mi képesek vagyunk-e kilépni a leszarombuborékainkból.
Az idei díjazottak:
A legjobb alkotásnak járó díjat Hamvas Bella, „Sötét van” című alkotása kapta. Második helyezett Csóti Rebeka, „Élünk, mint hal a vízben” című képe lett. Harmadik helyezést ért el Szegfű Liliána, „Boldog pedagógusok napját” című munkájával. A legkedélyborzolóbb alkotás díját, a Borz díjat pedig Kékesi Dóra, Balogh Bianka, Bódi Zsófia, Dózsa Ivett, Égner Enikő, Herczeg Lilla, Tóth Blanka, „…már a spájzban vannak” című műve kapta. Budapest különdíját Pétery Dorottya, „Az év színe 2040” című alkotása kapta, melyet a díj felajánlója azon pályázat készítőjének ítélt oda, aki Budapest szempontjából a legfigyelemreméltóbb megoldást alkalmazta.
Újbuda különdíját szintén Pétery Dorottya, „Az év színe 2040” című pályaműve kapta, melyet a díj felajánlója azon pályázat készítőjének ítélt oda, aki fontos társadalmi kérdésre progresszív módon reflektál és cselekvésre ösztönöz. Újbuda kultúráért felelős alpolgármestere, Barabás Richárd különdíját Révész Pál és molga, „Metszet” című pályaműve kapta. A Hammer Agency különdíját Szücs János,” Át a hídon” című pályamunkája nyerte el, melyet a díj felajánlója azon pályázat készítőjének ítélt oda, aki marketing szempontból világszínvonalú megoldást nyújtott.
Kiemelt kép: Főváros/Képszerkesztőség