Az ismeretlenül is ismerős, mára eltűnt Budapestet idézi meg az Animatiqua – nagyrészt Fortepan fotókra és korabeli dokumentumokra, képanyagora támaszkodó – animációs kisfilmjei. Az eltűnt Budapesten járva most az ég felé pillantanak, és a megsemmisült kupolákat és tetődíszeket mutatják meg eredeti pompájukban.
Bartha Dorka írása.
Néha, amikor megállunk és feltekintünk egy-egy budapesti épületre, elfog minket a hiányérzet… Elsőre talán nem is sejtjük miért, de ezeknek az épületeknek arányai furának hatnak, valami olyan csonka, valami mintha hiányozna róla. Aztán ha utánanézünk, rájövünk, hogy hát persze, mert nem így nézett ki az eredeti tervek szerin – a tetjét kupola vagy kisebb-nagyobb tornyok, tetődíszek cifrázták.
Ezek jelentős része a II. világháborús ostrom során pusztult el, és a feszített tempójú és igencsak forráshiányos újjáépítések során ezekről mondtak le a leghamarabb. Olyan központi helyeken is állnak még csonka épületek, mint a Deák tér, Andrássy út vagy éppen a Nagykörút. A kisfilmben nem csak kupolák, de eltűnt tetődíszek, sőt teljes, mára visszabontott, emeleteket kitevő épületrészek is felbukkannak.
Most is a korábbi filmjeikből ismert kevert filmes technikát alkalmazták, azaz első körben archív képeket bedigitalizálták, és aztán a legmodernebb 3D-megoldásokkal bemozgatták őket.
A kreatív stúdió, akik főként imázsfilmeket, videókat, animációkat készítenek – Kondacs András alapító egyéni koncepciója alapján, mintegy szenvedélyből kezdte el az Eltűnt Budapest sorozatot. Jártunk már így velük azon a Budapesten, mikor még villamosok gördültek a díszes Erzsébet hídon, állt a Tabán és konflisok és kofák várakoztak a zegzugos Belváros szélén magasodó tornyos Városháza előtt. De életre keltek nyomtalanul eltűnt egykori, a városképet is meghatározó épületek is, az Elevátor-háztól a Regnum Marianum templomig.