Balogh Samu várostervezővel, Karácsony Gergely kabinetfőnökével egy nehéz pillanatban beszélgettünk. Az első kérdésünk is olyan volt, mint Besenyő Pista bácsi első kérdése: „Na, mi van?” Sajnos már átcsúsztunk a politikai abszurdba. Filctollcsíkok méregetésével, magánbeszélgetések folyamatos lehallgatásával. Szerencsére pozitívumok is fel-feltűnnek. Például az, hogy Karácsony Gergely és Vitézy Dávid valódi televíziós vitát tudtak folytatni. Ennek egy részletével is kezdtük a beszélgetést: a 15 perces város elméletével.
A 15 perces város arról szól, hogy a lehető legtöbb olyan dolog, amelyre szükségünk van: a bolt, az iskola, óvoda, munkahely akár gyalog is közel legyen. Ne kelljen feltétlenül autóba ülni ahhoz, hogy éljük az életünket.
Melyek a legfontosabb projektek, amelyeket mindenképpen tovább kell vinni?
Nagyon sok mindent. De csupa olyan dolgot, amelyben semmi meglepő sincsen. Olyan folyamatokat indítottunk el az elmúlt öt évben, amelyek mára természetessé váltak. Nem tűnnek hatalmas eredményeknek, hiszen eddig is így kellett volna működniük:
Felújítottuk a Lánchidat. Rég fel kellett volna újítani. Felújítottuk és akadálymentesítettük a hármas metrót. Már régen így kéne lennie. Bevezettük az új jegyfajtákat. Máshol világvárosokban már régen megtették ezeket. Megvédtünk több ezer fát. Még szép! Nem csodákat teszünk, csak megcsináljuk, amit már régen meg kellett volna csinálni. A következő ciklus már a jövőről szól.
Podcast – hallgasd meg!
Amiről még szó esik a podcastban:
- Milyen területeket kell még fejleszteni?
- Hol vannak lemaradásaink a közlekedési infrastruktúra kialakításában?
- Hány új villamos és busz érkezik Budapestre?
- Milyen új kényelmi szolgáltatások várhatóak a közlekedés területén?
- Hol készülhet el az új Duna-híd?
- Milyen változások várhatóak a kerékpáros közlekedésben?
- Hol legyenek a kerékpársávok (az autóutakon vagy a járdán)?
- Hogyan küzdhetünk a kiköltözés/elvándorlás ellen?
- Hogyan érhetjük el, hogy az emberek visszaköltözzenek a belvárosba?
- Hogyan lehet harcolni a magas lakásárak ellen?
- Melyek a közösségi költségvetés legfontosabb témái?
- Mennyi közvetlen Európai Uniós forrásra számíthat a város?
- Mi a cél? Éljünk itt többet, vagy csökkentsük az itt élők számát?