Nagyon sok tapasztalatunk van erről a betegségről, ezért szívesen vettünk részt a főváros szűrőprogramjában – mondja Havas Pálma, a Kamaraerdei Idősek Otthona intézményvezetője. Az Egészséges Budapest program azért született meg, hogy javuljon a budapestiek egészségi állapota. Változzanak a szomorú statisztikai adatok, hiszen jelenleg városunk lakói átlagosan 5 évvel kevesebb ideig élnek, mint más európai nagyvárosok polgárai. A május és június között megtartott Szűrőbusz programban ingyenes egészségügyi vizsgálatokat végeztek a szakemberek az Örs vezér és a Széna téren, a Havanna és az Őrmezői lakótelepen. A demenciaszűrést a Kamaraerdei Idősek Otthona szakembergárdája végezte. Erről is kérdeztük Havas Pálmát, az intézmény vezetőjét, de azért az intézmény jelenére is kíváncsiak voltunk.
Hogyan juthat be egy idős ember a Kamaraerdei otthonba? Még aktív, dolgozó nyugdíjasok is beköltözhetnek?
Régen eldönthette egy nyugdíjas, aki még önellátó volt, hogy beköltözik, és a következő 20-25 évét biztonságos környezetben, közösségben, de aktívan tölti. Manapság ilyen nem történhet. Aki érkezik, az általában kényszerből jön. Már nem tudja ellátni magát, és felkészületlenül kell alkalmazkodnia az itteni szabályokhoz és a közösséghez. Ha valaki egyedül élte le az életét, ez egy óriási kihívás. Feladni egy lakást és beköltözni 6-8 négyzetméterre, az is kihívás.
Van ennél nagyobb kihívás?
Sajnos van. Házastárs elvesztése után egy idősotthoni elhelyezés, úgy, hogy az ember még lakótársat is kap.
Ilyenkor választhat a beköltöző lakótársat?
Sajnos nem. Oda tud beköltözni, ahol éppen szabad hely van. Persze, ha probléma van, próbálunk megoldásokat találni. De inkább az a jellemző, hogy az egy szobába kerülők összebarátkoznak.
Igaz az, hogy a demencia manapság már népbetegségnek tekinthető?
1996 óta dolgozom ebben az intézményben. Eleinte a B épületben néhány szobában éltek a demens betegek. Aztán már az egész emeletet a demens betegek ellátásának szenteltük. Jelenleg az egész épületben demens betegeket ápolunk. Rohamosan nő a számuk.
Podcast – hallgasd meg!
Amit még a podcastból megtudhatunk:
- Hogyan lehet az intézménybe kerülni?
- Mekkora ápolószemélyzet szükséges több, mint 600 idős ellátásához?
- Hogyan lehet otthonosabbá tenni a környezetet?
- Hogyan segíthetnek a beilleszkedésben a hozzátartozók?
- Milyen szakmai személyzet áll az ott lakók rendelkezésére?
- Hogyan lehet szűrni az időskori demenciát?
- Miben segíthet a demenciateszt?
- Gyógyítható-e a demencia?
- Milyen eredményeket érhet el a jókor elkezdett gyógyszeres kezelés?
- Milyen tevékenységekkel lehet lassítani a demencia elhatalmasodását?