Budapest tele van kávéházakkal, specialty kávézókkal. De vajon melyik ad minőségi kávét és melyik gyengébbet? Erre a kérdésre válaszol Váczi J. Péter, aki azért kezdett bele kávés pályafutásába, mert jó cappuccinót akart inni. Kitanult baristának, kigyakorolta a jó kávék alkotását, úgyhogy most már oktatja is a lelkes fiatalokat. Elég sokan a mai barista generációk tagjai közül az ő tanítványának tartják magukat. Amikor jött a Covid, csak otthon tudott jó feketéket készíteni. De mivel hiányzott neki a kávéról való diskurzus, két barátjával létrehozta a Cofffriends youtube csatornát, ahol végeláthatatlan, de igen szórakoztató videókban nevelnek mindenkit a jó kávé szeretetére és elkészítésére. Váczi J. Péter a Budapest Te+Én podcast vendége.
2019-ben jött a Covid, mi pedig a barátaimmal megpróbáltuk elfoglalni magunkat. Először azt hittük, hogy nem nagy dolog az egész. Kirakunk eg y kamerát, aztán mehet. Aztán rájöttünk, hogy minőségi videókat kell alkotnunk. Egyre izgalmasabb lett, mérhetetlen pénzeket kezdünk el technikára költeni. Némelyik megérte, más befektetések feleslegesek voltak. Mióta csatlakozott hozzánk egy profi videós barátunk, már jól néznek ki az anyagaink.
Budapesten rengeteg a kávézó. Honnan lehet tudni, hogy hova érdemes bemenni?
Ez egy alapkérdés. Budapesten kétfajta kávézó divatos. Az olaszos és a skandináv. Van még a török is, de abból még nincs sok. Ránézek a helyre, elvileg már abból tudnom kell, hogy milyen világot képvisel a kávézó.
Ettől még nem tudom, hogy jó-e a hely?
Bizony nem. Nálam akkor derül ki, hogy jó helyen vagyok-e, amikor felveszem a kapcsolatot a baristával. Nagyon fontos, hogyan reagál-e az érkezésemre, felveszi-e velem a kontaktust. Nekem az is jó, ha türelmet kér tőlem, mert éppen a munkájára figyel. De jelezze, hogy hamarosan figyelni fog rám. Megkérdezem, hogy milyen kávét kaphatok nála? Ha a válasza nem kelletlen, viszont érzem, hogy tudja miről beszél, akkor kérek.
Mondj egy példát arra, amikor gyanús, hogy a barista nem tudja, hogy miről beszél…
Mondjuk azt mondja, hogy világos pörkölésű etióp kávé van az őrlőben. Megkérdezem, hogy ez mit jelent? Azt válaszolja rá, hogy ez savas ízhatású. Na… ez egy féligazság. Akkor már tudom, hogy nincs mély tudása, csak néhány betanult mondata.
Ha jól, profin válaszol, már biztos vagy magadban?
Akkor vagyok biztos magamban, ha látom, hogy a barista rendben tartja a gépet és a környezetét. Ha tisztaság van és profizmus. Ahol káosz van és mindenütt kávéfoltok éktelenkednek, nem lehet jó kávét inni.
Podcast – hallgasd meg!
Amit még meg lehet tudni a podcastból:
- Sok mindent a kávézók világáról
- Hogyan készíthetünk otthon jó kávét magunknak?
- Kinek való a kotyogós kávéfőző?
- Kinek kell kapszulás kávéfőzőt vásárolnia?
- Milyen kávét érdemes vásárolni?
- Milyen pörkölőt válasszunk?
- Milyen víz kell a jó kávéhoz?
- Milyen tej a jó?
- Tényleg fontos a tej zsírtartalma?
- Milyen ízű a borsótej?
- Érdemes-e használt kávégépet vásárolni?