5 frissen megjelent könyv a fa alá Budapest-rajongóknak, városi felfedezőknek

Bartha Dorka írása.

1. Zubreczki Dávid: Templomséták Budapesten

A könyvben közel 250 templom, zsinagóga, imaház, kápolna, volt mecset  és szentély szerepel – és ami külön nagyon szuper ötlet, hogy ezek 21 sétára fűzve ismerhetőek meg/ járhatóak végig.

Fotó: Zubreczki Dávid

A praktikus, kisebb útikönyves forma is nagyon felhasználóbarát megoldás, ezt a kiadó korábbi kiadványainál is már szerettük. A leírásokban az alapadatok mellett rövid ismertető olvasható mindegyik helyszínről, az építészeti szempont mellett kultúrtörténeti és iparművészeti érdekességekkel, mellőzve minden szakszövegi tekervényeket, a laikusok számára is élvezhető formában.

A könyvről itt írtunk bővebben: Szeretnéd a város titkait egy igazi urbanistával felfedezni? – megjelent Zubreczki Dávid első könyve

2.Mártonffy Melinda: Franciaudvaros bérházak

Nem csak gyönyörű, de igazán hiánypótló kötet is Mártonffy Melinda: Franciaudvaros bérházak Budapesten munkája. Komoly, évekig tartó kutatás áll mögötte, a szöveg szakmai lektora nem kisebb tekintély, mint Ferkai András, de a már dizájtárgynak ható könyv vizuális és grafikai oldalán is profi csapat dolgozott.

Fotó: Schmal Fülöp

Budapest utcáin sétálva biztos láttuk már azokat a homlokzatokat, amelyeken kisebb-nagyobb U alakú bemélyedéssel – ezt nevezik cour d’honneurnek – előkertet, teresedést alakítottak ki az építészek. A kötet első felében, rengeteg archív képpel és tervrajzzal illusztrálva megtudjuk, miért, hol és hogyan alakult ki ez a megoldás, mik a nemzetközi párhuzamok.

Fotó: Schmal Fülöp
Fotó: Schmal Fülöp

A könyv második fele egy színes válogatás a budapesti épületekből –  Schmal Fülöp mesés képeivel – és rövid leírásokkal. Végül pedig egyfajta függelékként ajánlott útvonalakkal, térképen láthatjuk a helyszíneket, ami mellett egy pontos címjegyzék is szerepel. Ezt követően pedig indulhatunk is sétálni– például ki ne akarná végignézni a legszebb szecessziós stílusú franciaudvaros házakat? 

  • Mártonffy Melinda: Franciaudvaros bérházak
  • Kiadó: ARTEM/BOOKS, 2020
  • Ára: 8.990 forint

3. Branczik Márta: Brutalizmus

Nem túl vaskos, ám annál fontosabb, hiánypótló kötet jelent meg a budapesti építészet egy rengeteg indulatot kiváltó korszakáról, stílusáról idén ősszel. A szélsőséges vélemények – szájhúzó fintorgás vagy elképesztő rajongás, ami a brutalizmust övezi – nem csak kis hazánk elszigetelt jelensége, hanem világszinten általános reakciók.

Fotó: Bartha Dorka

Ám ha van olyan barátod, rokonod, aki  odáig van a 20. század második felének eme robosztus, izgalmas stílusáért és korszakáért, elérzékenyül egy szépen zsaluzott betonfal láttán és kedvence a londoni Barbican, biztos nagyon örülni fog ennek a kis budapesti gyűjtésnek is. A kötet Branczik Mártának a 10+1 Budapest sorozat nyitóköteteként megjelent írása Batár Zsolt fotóival nem csak 11 különleges helyszínre kalauzol el, de a stílus születését és magyar kontextusait is ismerteti. 

Fotó: Bartha Dorka

A könyvről itt írtunk bővebben: Gyűlölik vagy rajonganak érte – könyv jelent meg a budapesti brutalizmusról

4. Árkay – egy magyar építész- és művészdinasztia

Az építészet mesterei sorozatban megjelent újabb kötet most nem egyetlen alkotó munkásságát mutatja be, hanem kapásból egy egész dinasztia szerteágazóan izgalmas tevékenysége került a középpontjába. A könyv az Árkayakhoz kötődő művészcsalád három generációjának öt tagját mutatja be, akiknek egymással összefonódó alkotótevékenysége közel egy évszázadot fog át az 1870-es évektől az 1960-as évtizedig.

Fotó: Holnap Kiadó

Közülük Kallina Mór, Árkay Aladár és Árkay Bertalan építészek voltak, s a másik két családtag is az építészethez kapcsolódó művészeti ágban alkotott: Árkay Sándor műlakatosként, Árkayné Sztehlo Lily pedig üvegablak-tervezőként. Rengeteg emblematikus budapesti helyszín őrzi a munkásságukat – a Budai Vigadó, a Városligeti fasori református templom, a Bírák és Ügyészek kis-svábhegyi lakónegyede, a városmajori plébániatemplom, a húszas–harmincas évek megannyi modern “bauhaus” családi háza. A gazdagon illusztrált kötet ráadásul eddig javarészt publikálatlan képi anyagot mutat be, melynek többsége az Árkay család gazdag terv- és fényképhagyatékából került ki.

  • ÁRKAY – egy magyar építész- és művészdinasztia (Az építészet mesterei)
  • Szerkesztő: Csáki Tamás
  • Kiadó: Holnap Kiadó, 2020
  • Ára: 9.900 Ft

5. Jeff Speck: 101 Szabály az élhető városért

Az igazi „sztár“ várostervező kötetének magyar fordítsa is megjelent az év végére – Jeff Speck 40 amerikai államban és hat kontinensen adott elő, TED Talk-jára és YouTube videóira több mint hárommilliószor kattintottak az érdeklődők, és most végre magyarul is olvashatjuk a Közlekedési Múzeum kiadásában. 

Fotó: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum

Bár ez a könyv már kissé a szakirodalom felé kacsintgat, de ha van olyan szerettünk, aki érdeklődik az urbanisztika, a világszerte a városokban zajló átalakulások iránt, vagy éppen olyan területen dolgozik, ahol néha településfejlesztésileg leküzdhetetlennek tűnő  akadályok tornyosulnak előtte – szuper és hasznos ajándék lehet a fa alá.

Fotó: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum

Jeff Speck egyszerű, közérthető lépésekre bontva mutatja be, hogyan juthatunk közelebb és közelebb a barátságos, vonzó, emberhez méltó környezet megteremtéséhez. Ami a sétálható város maga.