Januárban megnyílt Budapest legújabb hajléktalanellátó központja. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat nyitotta Budapest XI. kerületében, a Galvani úton. Ez egy modern, háromszintes, ezer négyzetméteres központ, amely megpróbálja tisztes emberi körülmények között fogadni az elesetteket, rászorulókat. Bíró Péterrel, a központ intézményvezetőjével beszélgetett a Budapest Te+Én podcast két műsorvezetője, Veress Dóri és Gellért Gábor.
Hogyan indult a karriered, mint szociális munkás?
Elvégeztem a Kodolányin a szociális munkás szakot, aztán egy kis kitérő után beadtam a jelentkezési lapom a Máltai Szeretetszolgálathoz. Fel is vettek utcai gondozónak a Rimaszombati úti Szociális Központba. Két év múlva lettem az intézmény vezetője.
A szociális munkásoknak is bírniuk kell a sokszor mostoha munkakörülményeket…
2011 tele nagyon hideg volt, -25 fokot mértünk éjszakánként. Krízis-autóztunk Edit kolléganőmmel. Ez arról szól, hogy lakossági és hatósági bejelentésekre megyünk közterületekre. Ha takaró vagy fedél nélküli embert lát valaki a fagyos napokon, bejelenti, és mi megyünk. Egy nap alatt 28 bejelentés érkezett, csak a budai oldalon. 300 kilométert autóztunk aznap, ez akkor rekordnak számított. Kimentünk a III. kerület legszélére, egy romos házba. A rendőrség is jött velünk. Nem éreztem a tagjaim. Szipogtam egyet és az orrcimpáim összefagytak.
Ilyenkor hatalmas tömeg lehet a krízisszállókon…
Nagyon hideg napokon volt olyan, hogy 140 ember aludt matracokon, egy légtérben. Ilyen helyzetben nincs intim szféra, sok a feszültség. Meg kell tanulni „bánni” az emberekkel.
Podcast – Hallgasd meg!
Amiről még lehet hallani a podcastban:
- Miről szól az utcai szociális munka?
- Milyen habitusú embereknek való ez a fajta munka?
- Mi a szerethető ebben a munkában?
- Kell-e félniük az ott dolgozóknak a fertőzésektől?
- Meddig „érdemes” egy emberért cselekedni, tenni?
- Hogyan működik egy krízisszálló?
- Miben nyújt többet egy éjjeli menedékhely?
- Milyen lehetőségeket biztosít egy átmeneti szálló?
- Hogyan tud összedolgozni egy szociális munkás és egy hajlék nélküli ember?
- Hány hajléktalan embert tudnak visszasegíteni a társadalomba?
- Hogyan változnak a hajléktalanellátás problémái?
- Hogyan lehet megtalálni egy hajléktalanellátó központ helyét?