A szociális szférában összefogás nélkül lehetetlen sikereket elérni

A szociális szférában összefogás nélkül lehetetlen sikereket elérni

A Fővárosi Szociális Közalapítványt a rendszerváltás után hozták létre. A cél az volt, hogy az iparűzési adó egy részének felhasználásával a kerületekben a szociális intézmények, családsegítő szolgálatok létrejöhessenek. Manapság már más a feladat. Fontos célkitűzéseket támogatnak pályázataikkal. Lakhatási válsághelyzetek kezelése, akadálymentesítés, párkapcsolati és családon belüli erőszak megelőzése, az áldozatok védelme és támogatása, közösségi ellátások fejlesztése, fogyatékos, pszichiátriai vagy szenvedélybeteg személyek részére biztosított támogatott lakhatás szolgáltatás fejlesztése. Emellett igyekeznek a rendelkezésre álló összegeket oda juttatni, ahol valódi a probléma. (Több pénzre lehet szükség Kőbányán, mint a Rózsadombon.) Büttl Ferenc közgazdász, a 2021-ben újraszervezett alapítvány ügyvezetője volt a Budapest Te+Én vendége.

Kik foglalkoztak szociális ügyekkel a fővárosban, amíg a Közalapítvány nem működött?

Amikor az alapítvány a rendszerváltás után elindult, még nem működtek a kerületek szociális intézményei. Mikor a közalapítvány perifériára került, már léteztek ezek az intézmények, és a kerületek elvégezték a munkát.

Büttl Ferenc

Miért kellett reaktiválni a Közalapítványt, hiszen az intézményrendszer kiépült?

Rengeteg súlyos, kezelendő probléma alakult ki, amely figyelemre szorul, és sok olyan civil szervezet jött létre az utóbbi évtizedekben, akik segíthetnek kezelni a problémákat. Manapság nehéz otthonra lelni Budapesten, és könnyen az utcán találhatja magát, akinek megroppan az élete. Egyre nagyobb gond a párkapcsolati és családon belüli erőszak. A budapesti kerületek egy része sokkal több szociális problémával küzd, mint gazdagabb társai. Szükség van a koordináló munkánkra, a pályázatainkra, amelyek segítségével a megerősödő civil szervezetek elvégezhetik a magukra vállalt feladataikat.

Podcast – Hallgasd meg!

Amiről még szól a podcast:

  • Mennyi pénzzel gazdálkodhatott az utóbbi időben az alapítvány?
  • Hogyan folyik a pályázási folyamat?
  • Kik értékelik a pályázatokat?
  • Milyen módon bírálhatják felül a kért összegeket?
  • Van-e mód a pályázat összegeinek emelésére?
  • Milyen módon lehet az infláció hatásait ellensúlyozni?
  • Van-e remény bérlakásépítési program elindítására?
  • Mikor lehetnek a szociális programok sikeresek Budapesten?
  • Lesz-e pályázat 2024-ben?