Budapest elkötelezett a lakhatási válság megoldásában 

A fővárosi lakhatási válság nemcsak az alacsonyabb jövedelmű rétegeket érinti, hanem egyre inkább sújtja a középosztályt is. Az ingatlanpiac robbanásszerű áremelkedése, a bérleti piac hiányos szabályozási környezete és a társadalmi egyenlőtlenségek mélyülése sürgetővé tették egy olyan intézkedések és programok elindítását, amely minden társadalmi csoport számára elérhető lakhatási megoldásokat kínál.

Megfizethető lakhatást mindenkinek. De hogyan?

2024-ben Budapest a lakhatási válság kezelésére olyan átfogó, innovatív programot indítottunk el, amely túlmutat a város határain, és példát mutat más európai városoknak is. Az AHA (Affordable Housing for All – Megfizethető lakhatást mindenkinek!) projekt kiemelt célja a megfizethető bérlakások számának növelése, valamint a meglévő, leromlott állapotú épületek felújítása, hogy azok energiatakarékos és fenntartható lakhatási lehetőségeket kínáljanak. Budapesten a bérlakás-rendszer újragondolására van szükség, hogy mindenki számára biztosítani tudjuk a méltó lakhatást.

Az AHA-Budapest a fenntartható városfejlesztés és közösségi részvétel alapelveire épülve kínál átfogó, skálázható megoldásokat. A cél nemcsak a lakhatási válság enyhítése, hanem közvetetten Budapest társadalmi szövetének erősítése is. A projekt a European Urban Initiative programon keresztül európai uniós forrásból valósul meg.


Építünk – de nemcsak lakásokat!

Egy, a lakhatási válság enyhítését célzó projekt elképzelhetetlen lenne új lakások építése nélkül. Az AHA-projekt központi, leglátványosabb eleme is egy korábban iskolaként működő újpesti épület 26-lakásos társasházzá alakítása lesz. A DemoHub nevet viselő kísérleti tér ugyanakkor nemcsak lakhatási megoldást fog kínálni a majdani bérlőknek, hanem különböző rugalmas modellek és jó gyakorlatok tesztelését is lehetővé teszi. A projekt során az innováció, a fenntarthatóság és a közösségi részvétel határozza meg a tér végleges kialakítását.

2024-ben az építészeti tervezés megindult, a látvány- és kiviteli tervek elkészültek mindvégig kiemelt figyelmet fordítva a zöld, körforgásos elvek alkalmazására, továbbá a helyi lakosok és közösségek bevonására. Az épületet már fel is avattuk egy projektindító placemaking eseményen, hogy közvetlen, kézzelfogható élményt adjunk az érdeklődő helyi lakosoknak az új beruházás kapcsán.

Következő lépések

A DemoHub következő fázisa: a beruházás megindítása.  

Hosszú távú cél

Hisszük, hogy a DemoHub inspirációként szolgálhat majd más európai városoknak is elhagyatott középületeik felújítására, mindez az építészeti, szociális és környezeti fenntarthatóság és a helyi közösségek megerősítésének jegyében.


Szolgáltatásfejlesztés 

  1. Innovációval a gondoskodásért

Az AHA keretében kidolgozott szolgáltatások skálázható megoldásokat kínálnak a budapesti, hazai és európai városoknak is. A Korai Jelző Rendszer az AHA projekt egyik kulcsfontosságú fejlesztése, amely időben azonosítja a lakhatási nehézségekkel küzdő háztartásokat, csökkentve a válsághelyzetek kialakulásának esélyét. Az integrált digitális platform önkormányzatok és szociális szolgáltatók számára küld figyelmeztetést egyes háztartások nehéz helyzetéről, lehetővé téve a célzott beavatkozást még azelőtt, hogy a problémák súlyosbodnának.

Az első eredmények és jövőbeli tervek

Az előzetes felmérések megerősítették, hogy az érintettek többsége számára az időben nyújtott támogatás elengedhetetlen. A következő fázisban az ügyfélportál integrálása és a rendszerek automatizációja kerül előtérbe, hogy a lakosság számára közvetlen elérést biztosítsanak a támogatási szolgáltatásokhoz.

A rendszer hosszú távú hatása

A Korai Jelző Rendszer hozzájárul a lakhatási válság kezeléséhez:

Megelőzés: Krízishelyzetek kialakulásának elkerülése.
Támogatás: Az erőforrások célzott elosztása.
Fenntarthatóság: Az energiaszegénység csökkentése a környezetbarát megoldások előtérbe helyezésével.

  1. Tudsz kihez fordulni!

Személyes, közvetlen segítséget a Lakhatási Iroda nyújt majd 2025 elejétől, amely az önkormányzat, a szociális munkások és a célcsoportok közötti információáramlást és a kapcsolattartást is segíti.

Következő lépések:

A Lakhatási Iroda mint fővárosi ügyfélszolgálat a különböző lakhatási megoldásokról és az AHA projektben kidolgozott szolgáltatásokról ad majd közvetlen tájékoztatást a városlakóknak. Szociális munkások toborzása és kiképzése biztosítja, hogy az érintettek a lehető legjobb támogatást kapják.

  1. A lakhatás új formái

Rugalmas lakhatási formákkal is kísérletezünk, hogy a projekt végére valódi megoldásokat kínáljunk a városlakóknak. Idén megkezdtük a szobabérlet biztonságos formáinak kidolgozását; célunk, hogy a különböző élethelyzetben lévők között intézményesült formában mediáljunk. 

2025-ben a lakáscsere mint valódi opció kifejlesztése és biztonságosság tétele következik, valamint a tartási szerződésre épülő gyakorlat újragondolása egyfajta etikus életjáradék formájában. A modellek kidolgozását követően tesztelni fogjuk ezek működését, hogy mindenki számára biztonságos és megnyugtató megoldásokat kínáljunk.


Digitális megoldások valódi problémákra

Az AHA-proiekt lehetőséget teremt arra, hogy egyedi digitális megoldásokkal küzdjünk a lakhatási problémák megoldásán, a problémák meglőzésén.

A Korai Jelző Rendszer egy integrált digitális platform, amely önkormányzatok és szociális szolgáltatók számára küld figyelmeztetést egyes háztartások nehéz helyzetéről, lehetővé téve a célzott beavatkozást még azelőtt, hogy a problémák súlyosbodnának.

Jelenleg a prototípus fejlesztése zajlik, 2025 elején már ennek tesztelését indítjuk el.

Ezen kívül egy interaktív ügyfélportált is fejlesztünk, amely megkönnyíti a lakosság és a szolgáltatók közötti kommunikációt.


Kommunikáció: Maradj vonalban!

Az elmúlt hónapok céljait és eredményeit egy szakmai és egy közösségi eseményen mutattuk be.

A 2024 májusában megrendezett Otthon Budapesten – Lakás és Lakhatás konferencia a Biodómban nem csupán szakmai párbeszédet indított el a budapesti lakhatási válságról, hanem lehetőséget adott az AHA-projekt innovatív megoldásainak bemutatására is.

A konferenciát követően egy közösségi placemaking eseményen vettük birtokba a megújuló újpesti épületet, az ún. DemoHubot, ahol 26 szociális bérlakást alakítunk ki a projekt során. A helyi lakosokat is megszólító programon lehetőséget biztosítottunk a lakosság és a projekten dolgozó szakemberek közötti párbeszédre is.

Mindeközben a színfalak mögött dolgoztunk azon, hogy hogyan tudjuk mindenkihez, hozzád is közelebb hozni az AHA-projektben létrejött fejlesztéseket. 2025 folyamán már látványos eredményekről fogunk tudni beszámolni fővárosi és saját csatornáinkon. Maradj vonalban!

2024.05.16. BubiHub Újpesten

Fenntarthatóság: jövőképes megoldások

Az AHA-projekt akkor tud valódi, hosszú távú, hathatós megoldást adni a jelent sújtó lakhatási válságra, ha a projektben elinduló fejlesztések és megoldások az európai uniós finanszírozás után is működőképesek, azaz fenntarthatóak lesznek. Ennek érdekében egy fenntarthatósági csoportot dedikáltunk már a projekt korai szakaszától kezdve arra, hogy mind a pénzügyi, mind a működési, mind a felhasználói szempontokat figyelembe véve kísérje végig az egyes fejlesztéseket, és alapozza meg azok hosszú távú működési modelljét.

Feladatok és előrelépések

A Korai Jelző Rendszer egy új technológiai megoldás, sikerének és fenntarthatóságának záloga, hogy hatékony segítség legyen mind az intézményi, mind a lakossági felhasználók számára egy szolidáris lakhatási rendszer megkerülhetetlen részeként.

Egyedi, a lakhatási válságnak leginkább kitett célcsoport számára is elérhető pénzügyi konstrukciók kialakításán dolgozunk iparági szereplők bevonásával.

Közös gondolkodás indult el a hazai nagyvállalati szektor felelős vezetővel is hogy hogyan tudnának pénzügyileg és szakmailag hozzájárulni a modell fenntarthatóságához. Ez magában foglalja a magántőke bevonását, valamint új típusú partnerségek kialakítását.

A jövő felé

A fenntarthatóság kérdése nem csupán a projekt életképességéről szól, hanem egy új szociális és pénzügyi modell bemutatásáról, amely inspirációt nyújthat más városok és régiók számára is. Az AHA projekt bebizonyítja, hogy az alapos tervezés és a projekt fejlesztésében és fenntartásában leginkább érintett szereplők időben történő bevonása révén lehetséges a hosszú távon is működőképes szociális lakhatási rendszer kialakítása.


Honnan hova? Az AHA-projekt jövője

Az AHA-projekt első 8 hónapja számunkra már reményt ad arra, hogy a lakhatási válság igenis enyhíthető, ha közösségi alapokra építünk, fenntartható modellben gondolkodunk és szociálisan érzékeny megközelítéssel állunk mindezekhez. A következő év feladatai között szerepel a szolgáltatási portfólió bővítése, a technológiai rendszerek és újabb közösségi megoldások fejlesztése.

Az AHA-projekt nemcsak megoldásokat kínál, hanem reményt is ad Budapest lakóinak, jó példával áll lakhatási válsággal küzdő európai városok előtt.