Art deco díszterem, rejtett villa, mesés panoráma – ízelítő a hétvégi Budapest100 programjaiból

Art deco díszterem, rejtett villa, mesés panoráma – ízelítő a hétvégi Budapest100 programjaiból

Újratervezés. Találóbb nem is lehetne az idei – tavasz helyett szeptember második hétvégéjére újratervezett – Budapest100 témája. A mostani tematika szerint az 20-as évektől 1957-ig tart a kijelölt korszak –  a 20. század első felének vészterhes évei alatt épült/újjáépült házak történetén keresztül a város és lakóinak erejét, szívósságát és törhetetlen élni akarását is megláthatjuk. Hogy hányszor, mennyi nehéz helyzetből voltak képesek újrakezdeni – gazdasági világválság, amely milliókat semmizett ki, pusztító világháború és bombázások, az 56-os forradalom amelyek nem csak a várost, de újfent emberi életeket hagyott romokban. A sajtósétán csak ízelítőt kaptunk a hétvége változatos programjából, ami a honlapon is elérhető úgyhogy mindenki elkezdheti tervezni, merre is induljon szeptember 11-12- én.

Bartha Dorka írása.

A kijelölt korszak építészetileg is igencsak változatos, az art decotól a korai modernen át a neobarokkig és a szocreálig biztos elképesztő házak nyitnak meg, a nehéz időkben is megélt emberi történetek és sorsok gazdagságáról nem is beszélve.

Gatsby, ha a vasgyári munkás lett volna

A hétvége egyik sztárja biztos – az általunk is meglátogatott – józsefvárosi, sok tekintetben is elképesztő, art deco Vasas székház lesz. Nem csak a díszterem nagyrészt megmaradt mesés üvegablakain dolgozó vasmunkások és a A nagy Gatsbyből ismerős stílus elegye lenyűgöző.

Fotók: Bartha Dorka

Legalább ilyen gazdag történetet őriznek a falak is, kezdve attól, hogy az építéshez is magunk a szakszervezeti tagok adták össze a szükséges pénz téglajegyenként, egészen a 40-es évek első felének titkos matiné előadásáig, ahol Major Tamást a legendák szerint titkos alagúton csempészték be a csendőrök elől, vagy a díszterem oszlopaiba rejtett szocdem iratokig. Arról nem is beszélve, amikor a világháború után árván marad kicsiknek alapított gyermekállam –  Gaudiopolis – tornaórái zajlottak itt , vagy az idős, amúgy Vasas tag Göncz Árpád rendszeres látogatásáig. 

Fotók: Bartha Dorka

A Budapest100 két napja alatt nem csak ezeket a történeteket ismerhetjük meg részletesen, de lesz az épületben kiállítás, ingyenes könyvtári beiratkozás, sőt vasárnap délután 3-kor a A Vasas Művészegyüttes kórusa koncertet ad a Díszteremben.

Fotók: Bartha Dorka

“Omnia garage bérautó éjjel-nappal”.

A nyolcadik kerületben még más izgalmas programok is lesznek, elsétáltunk a Víg utca 22. felé is, aminek a homlokzatát díszítő GARAGE és a bejárat melletti fagyálló/BENZ feliratok  még emlékeztetnek a múltra, amikor az udvaron található melléképületben autók parkoltak. 

Fotó: Bartha Dorka

A főleg elegáns, modern stílusú épületeiről ismert zseniális, de tragikus sorsú zsidó származású építész, Hofstätter Béla korai remeke még inkább az eklektikus-art deco vonalon mozog. A hétvégén itt lesz ékszerkészítő workshop és GranCanada akusztikus koncert is.

Fotók: Kovács Tamás

Gellérthegyi villa vadregényes kertje

A nyolcadik kerület mellett sok-sok program lesz Újbudán is, mi ízelítőnek a Kelenhegyi úti 16/b villájának a kertjébe lestünk be, ahol Cefre kutya simogatása mellett a vadregényes kertben  – a házban élő többgenerációs művészi vénájú család jóvoltából –  kiállítás is lesz.

Fotó: Bartha Dorka

A villa építtetője Beér Oszkár az első tokaji „cognacgyár” (Erste Tokajer Cognac-Fabrik) igazgatósági tagja volt, tőlük a Schandl-családhoz került, akik a második világháború alatt a közeli finn és svéd nagykövetségekkel összedolgozva aktívan részt vettek az embermentésben.  Az 1919-20-ban épült villa hátsó kertjében egy régi, 1852-ből származó díszkutat is megőriztek, ami a mai napig látható. 

Kilátás a Zenta beach-ről

Végül a pincétől a padlásig bejártuk a Zenta utcai hatalmas tömböt is. Pontosabban az izgalmas panorámát nyújtó tetőig, ahol a lakók által csak „Zenta beachnek” becézett tetőkert van.

Fotó: Bartha Dorka

A (Lágymányosi) Fischer József tervezte háztömböt 1926 és 1928 között emelték, beépítése a környékre jellegzetes franciaudvaros, előkertes  megoldást mutatja. Ez a módszer biztosította, hogy minden lakás elegendő napfényt kapjon, nem úgy, mint például a Körút belsőudvaros-gangos bérházainak alsó szintjei. 

Fotó: Bartha Dorka

A látogatókra itt is nem csak izgalmas épületbejárás vár egy kedves lakóval, ahol a padlás egykori mosókonyháját és a panorámás tetőt is megnézhetjük, de a végén kocsmakvízzel és ajándék itallal vár a Bölcső Bar & Food! (ami az egykori legendás Kis Rabló helyén nyílt, ahol a törvényessége elismeréséért kiálló FIDESZ első találkozóját is itt tartotta…)

Fotó: Bartha Dorka
Fotó: Kovács Tamás

A Budapest100 teljes programja elérhető ITT, illetve már mobil applikáción is.