Intézkedések
Esélyteremtő város
A mi közös városunkban fontos az itt élők egészsége, a lakhatás biztonsága és hogy segítséget kapjanak azok, akik nehéz helyzetbe kerültek. A koronavírus-járvány kitörése óta a kerületekkel együtt küzdünk azért, hogy megvédjük budapestieket, hogy mindannyiunk számára nagyobb biztonságot teremtsünk.
TovábbNyitott városkormányzás
Budapest mindenkié! A budapestiek aktív részvételével a várost a demokrácia élő tereként szeretnénk működtetni. Hiszen közösen jobb döntéseket tudunk hozni, mert mindig a helyben élők ismerik legjobban a kihívásokat. Ezért mindennapi döntéshozatalunk részévé tettük a városlakók bevonását, ezzel átláthatóbbá is tettük a működésünket. Nem öntünk mindent rögtön betonba – inkább mintaprojektekkel, tesztidőszakokkal próbájuk ki, mi a legjobb Budapest lakóinak.
TovábbZöld városfejlesztés
Tisztább levegő, kevesebb zaj, több zöld, élhető közterek – ha van valami, ami talán minden budapesti közös vágya, akkor ez az. Ezért fejlesztjük a közösségi közlekedést, csökkentjük a forgalmat a belvárosi szűk utcáiban és adunk több helyet a sétálóknak és a kerékpárosoknak. Fát akkor vágunk ki, ha menthetetlen, és a helyére nem beton vagy térkő, hanem másik fa kerül. Megvédjük, sőt növeljük Budapest zöldterületeit, mert tudjuk, hogy azok valójában értünk vannak.
TovábbEsélyteremtő város
Nyitott városkormányzás
Zöld városfejlesztés
Meghosszabbított trolibusz vonalak
Tesztjelleggel a 82-es trolibusz hétvégénként a járművek önjáró képességét kihasználva, felsővezeték használata nélkül meghosszabbított útvonalon, a Mexikói úti kisföldalatti végállomásig közlekedik. Ezáltal már az M1-es metróra is átszállási lehetőséget kínál az utasoknak. A BKK a tesztüzem tapasztalatait felhasználva fogja értékelni a bővített szolgáltatást. Az M3 felújításához kapcsolódóan a 72-73 trolibuszok szintén önjáró üzemben az Arany János utca helyett a Deák térig járnak minden nap, hétvégén pedig a 72-es még hosszabb vonalon, az Orczy térig megy.
Lánchíd felújítása
Közel egy évtized halogatás után elindítottuk a Lánchíd felújítását. Kiírtuk a közbeszerzést, a megvalósításhoz azonban szükséges, hogy a kormány rendelkezésre bocsájtsa azt a 6 milliárd forintot, amelyre korábban kötelezettséget vállalt.
Pesti fonódó villamos első ütem
Még az idén átadjuk az utazóknak a pesti fonódó villamoshálózat első elemét a Haller utca – Soroksári út kereszteződésében új vágány építésével. Ezzel a Nagyvárad tér és a Boráros tér között közvetlen villamos kapcsolat alakul ki, amely segíti a M3-as metró pótlását is a felújítás alatt.
Új villamosok
Már az idén új CAF villamosok érkeznek Budapestre az 1-es villamos vonalára és 2021-ben további új villamosokat állítunk forgalomba.
Új buszok
40 új buszt állítottunk forgalomba korábbi szerződéseknek megfelelően, további 37 új busz pedig már gyártás alatt van.
Út- és kerékpárút felújítási program
Útfelújítási programunk részeként elkészült a IV. Berlini utca-Szent László utca felújítása az úttest és a kerékpárút korszerűsítésével, a III. Szentendrei út csillaghegyi szakasza és a VII. Síp utca. Novemberig elkészül a XVII. Zrínyi utca, a XVII. Bakter utca, a X. Bányató utca, a XIV. Ond vezér útja és az I. Hattyú utca felújítása.
Gyalogos biztonság javítása
Számos kisebb, de célzott beavatkozással is javítjuk a gyalogosok közlekedésének biztonságát: 4 db csomópontban alakítottunk ki új jelzőlámpákat, a Budaörsi úti „halálzebrán” ezentúl nyomógombos jelzőlámpa teszi biztonságosabbá az átkelést. 2 helyen új gyalogosátkelőhelyeket alakítunk ki és 4 további csomópont készül el még idén, pl. az Újhegyi út-Maglódi út találkozásánál. A 4 év alatt 1 milliárd forintot fordítunk ilyen beavatkozásokra összesen 105 helyszínen, ezen belül 100 millió forintot költünk utcasarkok akadálymentesítésére.
Villamosvonal felújítások
Több pályaszakaszt is felújítottunk az 1-es, a 3-as, a 4-6-os és a 14-es villamosok vonalán, az 1-es villamosnál rövidült a menetidő, a zuglói kocsiszín felújításának köszönhetően csökkennek a dugók a Bosnyák tér környékén. A 4-6-os vonalán, amely a világ legforgalmasabb villamospályája, a felújított szakaszon korszerűbb, könnyebben karbantartható vágányokra cserélték az elhasználódott sínpályát, így a jövőben gyorsabban lehet majd elvégezni a szükséges felújításokat. Novemberre elkészül két újabb megálló akadálymentesítése a budai fonódó villamos mentén, különösen fontos ez a Szent Margit Kórháznál lévő megálló esetében.
Közösségi közlekedés versenyképessége
A közösségi közlekedés gyorsítása érdekében lehetővé tettük, hogy a Bartók Béla úton, a Tétényi út és a Szent Gellért tér között, a buszok a villamosvágányon közlekedhessenek. Buszsáv létesült a Baross utcában az Orczy tér és a József körút között is.
Új kerékpársávok
A járvány idején az érintkezésmentes utazási lehetőségek bővítésének érdekében ideiglenes kerékpársávokat alakítottunk ki a Bartók Béla úton, Tétényi úton, a Baross utcában, a Nagykörúton, az Üllői úton és a Villányi úton. Ezzel a fővárosi kerékpáros főhálózat kritikus hiányzó szakaszait pótoltuk, amelyek nagy része tartósan is megmarad. A zaj- és légszennyezés csökkentésével egyben a belső városrészek élhetőségét is javítottuk.
MOL Bubi fejlesztések
Havi 100 forintra csökkentettük a MOL Bubi árát, valamint bevezettük az online regisztráció lehetőségét. 13 új BUBI állomást adtunk át 225 új biciklivel az M3-as metró déli szakaszának térségében. Ezek nyomán a regisztrált BUBI felhasználók száma ugrásszerűen 100 ezer fölé emelkedett. Ezért elindítottuk a Bubi átfogó megújítását, amely mind a kerékpárokat, mind a szolgáltatórendszert érinti.
Mobilitási pontok
Mintaprojektként mobilitási pont-hálózatot hoztunk létre a XI. kerületben az EU-s Cities 4 People projekt keretében. A közösségi járműhasználat terjedésének segítésére együttműködünk a MOL Limo, MOL Bubi, Donkey Republic, Lime, GreenGo, SHARE NOW és Blinkee.City mobilitás-szolgáltatókkal. A projekt sikere nyomán a VI. kerületben egy teljeskörű, 86 helyszínből álló mobilitási-pont hálózat kialakítást kezdtük meg a kerülettel együttműködve. Ezzel megoldjuk a közösségi rollerek parkolásának rendezetlenségét is a területen, ez mintaként szolgálhat majd a mikromobilitási szolgáltatók átfogó szabályozásához.
Kapcsolódó cikkek
Eurovelo6
Megállapodás született az Eurovelo6 Lánchíd és Békásmegyer közötti szakaszának nyomvonaláról, így elindulhat a tervezés és a kivitelezés 1,6 mrd forintból. Ezzel és a Római-part rendezésének előkészítésével nagyot lépünk előre a Budai Zöldfolyosó megvalósítása felé.
B+R
27 helyszínen fejeztük be a már korábban megkezdett B+R kerékpártárolók kiépítését metró, HÉV, és villamos megállókban, a kombinált utazás támogatása érdekében.
Kerékpárszállítás a közösségi közlekedés járművein
Bővítettük a kerékpárszállítási lehetőségeket: újabb 240 Tátra villamos szerelvényt tettünk alkalmassá a biztonságos szállításra. Szeptembertől 3 hónapos próbaidőszakra hétvégénként ingyenessé tettük a kerékpárok szállítását a a BKV valamennyi arra alkalmas járművén, beleértve a hajójáratokat is, és a HÉV-eken. A tapasztalatok alapján a szolgáltatókkal közösen döntünk majd az ingyenes kerékpárszállítás kiterjesztéséről, meghosszabbításáról.
Szabadidőpark Pünkösdfürdőn
A pünkösdfürdői gát mellett eddig parlagon heverő területet értékes, biodiverz zöldfelületté, szabadidős és sportparkká alakítjuk, a korábban tervezettnél környezetbarátabb és költséghatékonyabb módon. Első fázisként az idei őszi ültetési szezonban közel 100 fát, a projekt befejezésééig összesen 500 fát ültetünk el. A felszín alatt kicseréljük a Budapest ivóvízellátásának jelentős részét biztosító, leromlott állapotú ivóvíz gerincvezetéket.
Budapesti Nagyerdő
A kormánnyal való tárgyalás során elértük, hogy a „Budapesti Nagyerdő” koncepciónak megfelelően a Déli Városkapu Projekt területén megvalósuló zöldfelület nagysága kétszerese lesz az eredetileg tervezetthez képest.
Határ úti Kiserdő
Megvédtük a Határ úti Kiserdőt. Elértük, hogy az érintett önkormányzatok és a helyiek beleegyezése nélkül nem épülhet új út az erdőn keresztül a Galvani hídhoz kapcsolódóan.
Űrhajós játszótér a Tejút parkban
A csepeli Csillagtelepen fekvő Tejút parkban, a közterületek nevei által inspirált, különleges, űrhajós tematikájú játszóteret építettünk, amely mellett multifunkciós sportpálya is helyet kapott és megújításra került a park növényzete is.
Sport- és szabadidőparkok Újbudán
Az Egyetemisták parkja korszerű sportpályákkal, közösségi térrel, ingyenes wifivel, zárt csomagmegörző szekrényekkel is bővült, és megújítottuk a zöldfelületek is. Még az idén ősszel új sportpark nyílik Gazdagréten is.
Sportpark a Hajógyári-szigeten
Új sportparkot alakítottunk ki a Hajógyár-szigeten.
Visszaerdősítések
Elkezdtük elpusztított erdők újratelepítését: a Hármashatár-hegyen elhagyott parkolók felszámolásával már elindult az erdő visszatelepítése. A „10 millió fa” és a myforest civil mozgalmaknak ültetési területeket ajánlottunk fel, ezeken elkezdődtek a fásításhoz szükséges előkészítő vizsgálatok.
Öntözőzsákok
Jobban gondoskodunk az újonnan ültetett fákról, hogy valóban kizöldülhessenek! Bevezetjük a facsemetéknél az öntözőzsák használatát, amely folyamatos csepegtetéssel adagolja a vizet. Ennek segítségével a nyári melegben is meg tudjuk óvni az új ültetésű fákat a kiszáradástól és takarékosabban bánunk a vízzel is.
Kapcsolódó cikkek
Bp Fatár
Elindítottuk a BP Fatár mobilos applikációt, amely a fővárosi kezelésű parkokat, fákat, játszótereket, ivókutakat, utcabútorokat listázza és egy bejelentő funkcióval lehetővé teszi a felhasználók számára a közvetlen kontaktust a fenntartók és kezelők felé. A BP Fatár második fázisban bővült a fővárosi természetvédelmi területekkel és Budapest nevezetes fáival. Tárgyalásokat kezdeményeztünk a kerületekkel a saját fakatasztereik fővárosi adatokkal történő egyesítésére.
Interaktív park térkép
A kijárási korlátozások idején a biztonságos sétálási, sportolási lehetőségek bővítésének érdekében egy interaktív térképet hoztunk létre, valamint videóajánlásokkal népszerűsítettük a kevésbé ismert, így zsúfoltságmentes fővárosi zöldfelületeket. A térképet egyetlen hétvége alatt 270 ezren töltötték le.
Tabán szabadidőpark
A korábban tervezettnél kevesebb fakivágással, több új fa ültetésével, természetközelibb módon alakítottunk ki a Tabánban sport- és szabadidőparkot, amelynek tervezése során folyamatosan egyeztettünk a helyben élőkkel és civil szervezeteikkel.
Kapcsolódó cikkek
Favédelem
1 év alatt közel 1000 fát mentettünk meg a kivágástól. A balesetveszély miatt kivágott fák helyére mindig új fa kerül. Fahely megszüntetését csak kivételesen engedélyezzük, inkább a beruházásokat terveztetjük át a fák védelmében. Újonnan felállított Favédelmi csoportunk szakemberei új szemléletet hoztak a hivatali működésbe. Bevezettük a fakivágások előtti tájékoztatást, az érintett területeken lakossági bejárásokat szervezünk és informáljuk a sajtót a veszélyes fák eltávolításának okairól.
Főtájépítészi státusz létrehozása
Fővárosi főtájépítészt kértünk fel, aki a főépítész mintájára Budapest zöldterületeinek megvédéséért és fejlesztéséért felelős. Nemcsak egy új pozíció jön létre, hanem munkája révén új szemlélet jelenik meg a fővárosi beruházások tervezése során.
Római-parti közösségi tervezés
Maradnak a fák a Rómain! Közösségi tervezés indult a Római-part jövőképének megalkotására, amelynek nyomán a Római értékeinek megőrzése mellett kerülhet majd sor az árvízvédelem megerősítésére is.
Pesti alsórakpart megnyitása
A tavaszi járványhelyzet idején óta, egészen a hideg idő beálltáig hétvégénként megnyitjuk a pesti alsó rakpartot a gyalogosok, biciklizők, a sportolni és kikapcsolódni vágyó budapestiek számára.
Forgalomcsillapítás Belső-Erzsébetvárosban
A forgalmi irányok módosításával kitereltük az átmenő forgalmat Belső-Erzsébetváros szűk utcáiból, így csendesebbé, békésebbé vált a főváros egyik legsűrűbb beépítésű környéke. A mintaprojekt indítása után folyamatosan kértünk lakossági visszajelzéseket, ezek alapján már szeptemberben módosítottunk az ideiglenes kialakításon, így a maradék dugók is eltűntek. Ezzel egyben az új részvételi döntéshozatali folyamatra is mintát teremtettünk.
Kapcsolódó cikkek
Forgalomcsillapítás Belső-Ferencvárosban
A Bakáts térnek a Fővárosi Önkormányzat és Ferencváros együttműködésében tervezett felújításához kapcsolódóan már az idén nyárra átalakította a téren a forgalmirendet a kerületi önkormányzat, ez a lakossági visszajelzések alapján kis módosításokkal véglegesítésre kerül. Emellett kezdeményezésünk nyomán a kerület döntése alapján nyári és őszi hétvégéken megszűnt az átmenő forgalom a Belső-Ferencvárosban. A Közraktár utcában új parkolóhelyeket alakítottunk ki egy forgalmi sáv helyén, szintén átmeneti megoldás módosítását követően. Kiálltunk a kerület polgármestere mellett annak érdekében, hogy a korábban tervezettnél sokkal zöldebb kialakítással újulhasson meg a Bakáts tér.
Kapcsolódó cikkek
Andrássy út megújulása
Az Andrássy út Vörösmarty utca és Rózsa utca közötti szakaszán a szervizutakat közel 3 hónapra közösségi térré alakítottuk a Terézvárosi önkormányzattal közösen. Teraszokkal, kulturális rendezvényekkel teremtettünk élhetőbbé városi közteret. Még az idén ősszel felszedjük a műfüvet és pótoljuk a hiányzó fákat is, célunk, hogy Budapest legszebb sugárútja rangjához méltó módon megújulhasson.
Forgalomcsillapítás a Budafoki úton
Egy korábbi igényfelmérés és 2020 tavaszán tartott lakossági szavazás alapján a Budafoki út belső szakaszán tesztidőszak keretében új forgalmi rendet próbáltunk ki. Egyes szakaszok egyirányúsításával megszűnt az átjárhatóság északi irányban, kivéve a BKK buszjáratait. A megengedett sebességet 30 km/h-ra csökkentettük, a parkolást a járdáról az úttestre helyeztük. Hosszú távú célunk az átmenőforgalom korlátozásával olyan barátságos utca létrehozása az egyetem mellett, ahol kényelmes sétálni és ahová a kis üzletek, vendéglátók is szívesen települnek.
Sebességcsökkentési mintaprojektek
A biztonság javításának és a zajterhelés csökkentésének érdekében mintaprojekt keretében csökkentettük 50 km/h-ra a megengedett sebességet az Üllői, a Vörösvári és a Szentendrei út egy-egy belső szakaszán. A Pasaréten a lakóterületi kisebb utcákban 30 km/h-s övezeteket jelöltünk ki, bővítve ezzel a város csaknem 1/3-át kitevő csillapított zónákat. A lakossági visszajelzések gyűjtése folyamatban van.
Parkolási rendszer
Megtiltottuk a fizetős parkolás üzemeltetésének kiszervezését külső cégekhez, így a bevételek valóban a város fejlesztését szolgálják. Csökkentettük az automaták számát, de a türelmi időt megdupláztuk 10 perce. Így nem az alapvetően szabálykövető autósokat büntetjük kis késésekért, viszont olcsóbb a rendszer üzemeltetése.
Nagykörút megújítása
Az élhető város program keretében elindítottuk a Nagykörút komplex megújításának tervezését. Célunk, hogy 2023-ra, Budapest 150. születésnapjára a Nagykörút visszanyerje régi fényét és Budapest pezsgő kulturális és kereskedelmi főutcája legyen.
Klímavészhelyzet
Kihirdettük a klímavészhelyzetet. Bekapcsolódtunk a klímaváltozással foglalkozó nemzetközi hálózatok munkájába: Budapest tagja lett a fenntartható energiával foglalkozó Energy Cities európai szövetségnek, valamint elindult a csatlakozási folyamat a C40 világvárosokat tömörítő klímavédelmi szövetséghez is.
Klímagyűlés
A klíma vészhelyzetről szóló közösségi gyűlésen reprezentatív módon kiválasztott budapesti lakosokkal vitattuk meg a klímaválság kihívásait és Budapest formálódó klímastratégiáját. A lakosok ajánlásokat tettek arra, hogy Budapest milyen intézkedéseket hozzon a klímavészhelyzet kezelésére.
Szmogriadós tájékoztatás szigorítása
A Budapesten tartózkodók fokozottabb egészségvédelme érdekében szigorítottuk a szmoggal kapcsolatos tájékoztatást: a Főváros a tájékoztatást ad ki honlapján, ha a környezeti levegőben az egyik leginkább kockázatos szennyezőanyag (PM2,5) szintje jellemzően meghaladja a WHO egy napi határértékre tett ajánlását. Mivel a szmoghelyzet javításához szükséges kérdéseket elsősorban felsőbb szintű jogszabályok szabályozzák, kezdeményeztük a Kormánynál egy Szmogriadó Tárcaközi Bizottság összehívását.
Zajcsökkentés
A forgalomcsillapítási mintaprojektekkel számos sűrűn lakott területen csökkentettük a zajterhelést. 1 kilométer hosszan új védőfalat építettünk az M3-as autópálya mentén és 200 ingatlan nyílászáró cseréjét is a főváros végeztette el. A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér által okozott zajterhelés csökkentésének első lépéseként környezeti hatásvizsgálat készítésére együttműködést indítottunk a kerületekkel és az érintett agglomerációs önkormányzatokkal, mivel több mint 40 éve nem készült a problémáról érdemi vizsgálat.
Ivókutak
A melegebb nyarakhoz való alkalmazkodásként és egyben a műanyag szemét csökkentésének érdekében az M3 metró állomásain 14 helyen, valamint 24 másik belvárosi közterületen ivókutat helyeztünk el. A közterületi kutak ráadásul kutyabarát kialakítással készültek. Emellett a BKK ügyfélközpontjaiban ezentúl ballonos ivóvizzel várjuk az utasokat. Az ivókutak a BKK Futár applikációban és a husito.budapest.hu oldalon térképes formában is megtalálhatóak.
Hűsítő-szigetek
Nyári „hűsítő-szigeteket” hoztunk létre forgalmas tömegközlekedési csomópontokon, így a Blaha Lujza téren, a Széll Kálmán téren és a Városháza parkban.
Csatornahálózat fejlesztése
Elkezdtük a Béke téri szennyvíz főgyűjtő építését és további csatornahálózat és szennyvíztisztítási projekteket készítünk elő, melyek részben uniós finanszírozással valósulnak meg (kerületi csatornahálózat bővítése, Dél-Pesti szennyvíztisztító telep korszerűsítése, Budapesti Központi szennyvíztisztító iszapvonalának korszerűsítése).
Állatvédelmi ombudsman
Állatvédelemért felelős megbízottat neveztünk ki, aki az Állatvédelmi Charta-ban foglaltak megvalósulását segíti munkájával. Első lépésként elindította a Budapesti Állatvédelmi Civil Kerekasztalt, amely a Budapesten állatvédelemmel, az állatok érdekvédelmével foglalkozó civil szervezetekkel való együttműködés fóruma lesz.
Körforgásos gazdálkodás erősítése
A Fővárosi Vízművek és a FŐKERT közös pilot projektet indított azzal a céllal, hogy a szennyvíziszap és a zöldhulladék felhasználásával komposztot állítsanak elő. A FŐKERT és a Budapesti Temetkezési Intézet a zöldhulladék egy részét mostantól nem szállíttatja el, hanem helyben dolgozza fel és hasznosítja.
Környezetbarát gyomírtás és síkosságmentesítés
Környezetbarát gyomirtási módszerre tért át a Főkert, búcsút intettünk a környezetet károsító glifozát használatának. Elindítottuk a közúti síkosságmentesítésben is az átállást a talajt, a fákat és a zöld- felületeket roncsoló nátrium sókról a környezetkímélő megoldásokra, az FKF vizsgálja az alternatív megoldásokat.
Kapcsolódó cikkek
Madárvédelem
Együttműködési megállapodást kötött a FŐKERT és a Magyar Madártani Egyesület a főváros területén élő madarak védelme érdekében. Az MME ajánlását követve a FŐKERT ezentúl a fák faegészségügyi vizsgálatait kiegészíti zoológiai felmérésekkel is, a halasztható faápolási munkákat pedig a fészkelési időszakon kívül végezteti el. Ez alól csak a veszélyes, azonnali beavatkozást igénylő fák kivételek, ahonnan szükség esetén a FŐKERT áttelepíti a madárfészkeket és az odúkban fészkelő madarakat biztonságos helyre. A nagyobb parkokban 1000 új madárodú kihelyezésével segítjük a városi odúlakó madárállományok költési esélyeit.
Rovarhotelek
Rovarhoteleket, darázs-garázsokat és méhbarát kerteket kezdtünk el telepíteni a fővárosi közparkokba.
Kapcsolódó cikkek
Városdiplomáciai Akadémia
Megnyitottuk a Városdiplomáciai Akadémiát. Az Akadémia fogja biztosítani a városdiplomata utánpótlást, egyetemi hallgatók, valamint a közelmúltban végzett diplomások bevezetésével a nemzetközi és városdiplomáciai életbe.
Brüsszeli képviselet megerősítése
A Főváros sikeresebb EU-s és nemzetközi érdekképviseletének céljából megerősítettük a brüsszeli irodánkat.
Kapcsolódó cikkek
Nem találtunk kapcsolódó cikket.
Nagyvárosok közös EU-s lobbizása
Budapest kezdeményezése nyomán 35 európai nagyvárossal közösen lobbizunk az Unió vezető szerveinél a közvetlen uniós pénzügyi támogatások érdekében.
Kapcsolódó cikkek
Szabad Városok Szövetsége
Budapest kezdeményezésére megalakult a V4-ek fővárosait tömörítő Szabad Városok Szövetsége (Pact of Free Cities).
Családon belüli erőszak áldozatainak segítése
A családon belüli erőszak és gyermekkori szexuális zaklatás áldozatainak szóló önsegítő csoportok működését támogatja a Fővárosi Önkormányzat.
Pride
A Pride héten való részvétellel kiálltunk az LMBTQ emberek jogegyenlősége mellett, most először került kitűzésre a szivárványos zászló a Városháza épületére.
Megerőszakolt nők emlékhelye
A Fővárosi Közgyűlés döntése alapján emléket állítunk a háborúkban megerőszakolt nőknek. Történészek és művészettörténészek bevonásával elindítottuk az emlékhely létrehozásához a társadalmi egyeztetést.
Kapcsolódó cikkek
Bérszakadék csökkentése
A Fővárosi Önkormányzat csatlakozott az Amnesty International felhívásához és vállalta, hogy átlátható módon törekszik a férfiak és a nők közötti bérszakadék felszámolására.
Kapcsolódó cikkek
Polgári kezdeményezés + Képviselői jogkörök
Döntöttünk a budapesti polgári kezdeményezés intézményéről, amely szerint 2021. január 1-jétől a Fővárosi Közgyűlés köteles a napirendjére venni a 10.000 budapesti támogatását bíró kezdeményezéseket. Bővítettük a képviselőknek, így a fővárosi ellenzéknek is az eszközeit a közgyűlésben (napirend előtti felszólalás, interpelláció), ennek céljából új, a korábbinál demokratikusabb szervezeti és működési szabályzatot fogadtunk el.
Kapcsolódó cikkek
Nem találtunk kapcsolódó cikket.
Mintaprojektek azonnali beavatkozások helyett
Azonnali, drága és végleges beavatkozások helyett ahol lehet, így különösen a közlekedésben, ideiglenes megoldásokkal teszteljük az elképzeléseinket, időt adva a város lakóinak a kipróbálásra és értékelésre. 7 közlekedésbiztonsági mintaprojektről és a pesti alsórakpart hétvégi megnyitásáról online konzultáltunk, egyes helyszíneken már az első 1-2 hónap lakossági visszajelzései alapján módosítottunk. A BKK az ideiglenes kerékpársávokról és 6 másik lokális közlekedésszervezési projektről kérdezte meg a lakosok véleményét. Próbaidőszak alatt teszteljük két trolibuszvonal meghosszabbítását és az ingyenes kerékpárszállítást is.
Kapcsolódó cikkek
Részvételiség a mindennapokban
Mindennapi döntéshozatalunk részévé tettük a városlakók közvetlen bevonását, ez már kézzel fogható például a zöldterületeket érintő fejlesztéseknél: a Római-part jövőjéről közösségi tervezést indítottunk, a Tabán megújítása során folyamatosan egyeztettünk a lakókkal és helyi civilszervezetükkel. 8 kiemelt fontosságú közpark, így a Gellért-hegy, a Városháza park, Városmajor, a Vérmező, a Jászai Mari tér, a Bakáts tér, a Horváth-kert és a Nehru Part megújítása kapcsán kértük ki a lakosság véleményét online kérdőívben.
Közösségi gyűlés
Civil kezdeményezésre és civilszervezetekkel együttműködésben megtartottuk a főváros történetének első közösségi gyűlését. Ezzel a részvételi demokrácia innovatív eszközének használatában olyan városok köréhez csatlakoztunk, mind Párizs, London vagy Edinburgh.
Részvételi költségvetés
Elindítottuk Budapest első részvételi költségvetésének megalkotását. 1 milliárd forintot különítettünk el a 2020-as költségvetésből olyan fejlesztési célokra, amelyekről a város lakói dönthetnek. A fejlesztések a gondoskodás, a zöld városfejlesztés és a több kerületet érintő fejlesztések terén valósulhatnak meg.
Budapest a közösségi médiában
Elindítottuk a Városháza közösségi média kommunikációját, amellyel napi szinten tesszük követhetővé és átláthatóvá a Főpolgármesteri Hivatal munkáját.
Átláthatóság a Lánchíd felújítása során
A Széchenyi Lánchíd felújításához kapcsolódó közbeszerzési eljárás jogszerűségének, tisztességességének, átláthatóságának ellenőrzése céljából szerződést kötöttünk a Transparency International Magyarország Alapítvány nevű független, civil szervezettel.
Átláthatóbb beszerzések az FKF-nél és a Főtáv-nál
Átalakítottuk és ezáltal átláthatóbbá tettük az FKF és a FŐTÁV beszerzési folyamatait. Beszerzési Bizottságot állítottunk fel, minden beszerzésnél legalább 5, megfelelő referenciákkal rendelkező pályázótól kell ajánlatot beszerezni. A folyamat során biztosítjuk, hogy ne történhessen meg a piaci verseny korlátozása. Online könyvtárat hoztunk létre a beszerzések megtekinthetőségére.
Kapcsolódó cikkek
Takarékosabb, átláthatóbb cégek
Átvilágítottuk a Fővárosi cégek marketing és kommunikációs költéseit, leraktuk egy költséghatékonyabb beszerzési rendszer alapjait a marketing és kutatási tevékenységekre. Újratárgyaltuk számos fővárosi cég vagyon- és felelősségbiztosítását, ezzel 10%-os, évente közel 35 millió forintos megtakarítást értünk el. A fővárosi cégeknél megszüntettük az indokolatlan tanácsadói szerződéseket. A hatékonyabb működés érdekében összevontunk fővárosi tulajdonú cégeket.
Kapcsolódó cikkek
Nyilvános cégvezetői pályázatok
Nyilvános pályázaton választottunk vezetőket a fővárosi cégek élére.
Kapcsolódó cikkek
Nem találtunk kapcsolódó cikket.
Heller-hagyaték
Megkezdtük Heller Ágnes és Fehér Ferenc filozófusok hagyatékának levéltári feldolgozását, tudományos kutatás és látogatás számára történő előkészítését. Konferenciát szervezünk a hagyatékokhoz kötődő szakmai diskurzus elindításához.
Budapest sétaplatform
Sétálj velünk! néven elindítottunk egy sétaplatformot, amely 10 budapesti sétaútvonal nevezetességeit mutatja be online formában. Az ingyenes, egyre bővülő és telefonról is elérhető városi sétak útvonalát és az épületek bemutatását a KÉK – Kortárs Építészeti Központ munkatársai bevonásával dolgoztunk ki.
Budapest Kertmozi
Budapest Kertmozi néven szabadtéri filmvetítés sorozatot indítottunk a Budapest Film Zrt. szervezésében, a kerületekkel is együttműködve. A Városháza udvarán és más különleges hangulatú helyszíneken, járványbiztos környezetben, ingyenes tekinthették meg a nézők a magyar filmművészet klasszikus darabjait.
Kapcsolódó cikkek
Üzleti turizmus támogatása
Együttműködünk az üzleti turizmus fejlesztésében a BUD Convention Bureau szervezettel és anyagi támogatással is segítjük tevékenységét.
Restart Budapest Card
A belföldi turizmus élénkítése érdekében Restart Budapest Card néven új turisztikai kedvezménykártyát vezettünk be, ami kibővített és kedvezményes élménycsomagot biztosít az idei év végéig.
Bérleti díj kedvezmények
A koronavírus-járvány okozta gazdasági károk mérséklésére a kijárási korlátozások időszakára jelentős, akár 90%-os bérleti és közterület-használati díj kedvezményeket adtunk azoknak a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak, akiknek a járvány miatt jelentősen visszaesett a bevétele, de megtartották munkavállalóik jelentős részét. A járvány második hullámának idejére további, jelentős kedvezményeket biztosítunk az idegenforgalom területén működő mikro- és kisvállalkozások ingatlan bérleti díjából, valamint – a biztonságosabb szabadtéri vendéglátás ösztönzésére is – a vendéglátó teraszok közterület-használati díjából. Emellett, a FÖÉT-en kötött megállapodás alapján 70%-os engedményt adunk a taxisoknak a drosztdíjból 13 hónapon keresztül.
Szűrővizsgálatok
A daganatos megbetegedések gyorsabb szűrésének érdekében 2019-hez képest 33 ezerrel több CT (+88%) és 10 ezerrel több MR (+62%) vizsgálat áll Budapest lakosainak rendelkezésére 2020 októbertől, az Egészséges Budapest Program többletforrásaiból 2 milliárd forintot fordítunk erre.
Plusz 50 milliárd forint az egészségügynek
50 milliárd forint plusz forrást szereztünk a 2020-2024 közötti időszakra Budapest egészségügyi alap- és szakellátásának fejlesztésére. Az Egészséges Budapest Program részeként elindult a kerületi önkormányzatok háziorvosi és járóbeteg-szakellátási fejlesztéseinek támogatása, új orvosi eszközök beszerzése és az épületek korszerűsítései. Az első évben 8,4 milliárd forintot biztosítunk erre a kerületek részére.
Ingyenes közlekedés és parkolás egészségügyi dolgozóknak
Ingyenes parkolást és a BKK járatain ingyenes közlekedést biztosítottuk a veszélyhelyzet ideje alatt az egészségügyi ellátásban dolgozóknak.
Védekezés a hajléktalanellátásban
A járvány idején a hajléktalanellátásban nemcsak a saját intézményeinknek, hanem a kerületek, az egyházi és a civil szervezetek fenntartásában lévő intézményeknek is ingyenese biztosítottunk maszkokat, teszteket és egyéb védőfelszereléseket.
Maszkok
1,5 millió darab sebészi maszkot és 250 000 darab FFP2 maszkot vettünk a fővárosi szociális intézmények ellátására, jelentős készletekkel készülünk a járvány újabb hullámaira is.
Koronavírus tesztek
Több mint 40 ezer koronavírus tesztet vásároltunk, amellyel elsősorban a legsérülékenyebb csoportokat ellátó intézményekben szorítottuk vissza a járvány terjedését.
Járvány elleni védekezés
A járvány mindkét hullámának kezdetekor az országos szabályoknál hamarabb vezettünk be kötelező maszkviselést és más megelőző intézkedéseket, amelyek csökkentették a fertőzésveszélyt a nyílvános zárt terekben és a közösségi közlekedésben. Az alacsonyabb utasszám ellenére nagy számú jármű forgalomban tartásával tesszük lehetővé a távolságtartást a BKK járatain. Intézményeink és munkavállalóink a kötelező feladatainkon túl is segítik a védekezési munkát, a FÖRI és a FŐKÉTÜSZ dolgozói a kerületeket segítik az idősek és más veszélyeztetettek ellátásában. Lakossági tájékoztató kampányokkal is segítjük a járvány megfékezését, dedikált koronavírus honlapunkkal folyamatosan naprakész közszolgálati információkat biztosítunk a közszolgáltatások változásairól és a védekezéssel kapcsolatos más tudnivalókról.
Kapcsolódó cikkek
Lakbérkedvezmény a járvány károsultjainak
Lakbérkedvezményt nyújtunk a járványügyi veszélyhelyzet miatt jelentős jövedelem csökkenést elszenvedő bérlőinknek.
Kapcsolódó cikkek
Kilakoltatások megelőzése
Megtiltottuk az elhelyezés nélküli kilakoltatásokat a fővárosi tulajdonú bérlakások esetében. Hatékonyabbá tettük a hátrálékkezelést, ezzel és a lakásrezsi támogatással segítünk megelőzni a kilakoltatásokat. Leállítottuk a fővárosi bérlakások eladását, így több embernek segíthetjük a lakhatását.
Bérlakások eladási stopja
Leállítottuk a fővárosi bérlakások eladását.
Kapcsolódó cikkek
Nem találtunk kapcsolódó cikket.
Fővárosi Lakásrezsi Támogatás
Újraindítottuk a Fővárosi Lakásrezsi Támogatást a leginkább rászorulók megsegítésére. Évenként 24 ezer forint támogatással segítünk a legszegényebb háztartásoknak a távhő-, a víz-, a csatorna- és a szemétszállítási-díj kifizetésében.
Idősügyi Tanács
Megalakítottuk a Fővárosi Idősügyi Tanácsot.
Kapcsolódó cikkek
Ingyenes táboroztatás
A járványügyi védekezésben dolgozó szülők gyerekeinek és más rászorulóknak ingyenes nyári táborozási lehetőségeket biztosítottunk, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezetői saját felajánlásaikkal is hozzájárultak ehhez. Emellett 10 ezer forintttal támogattuk fővárosi gyerekek nappali táborozását is, a járvány okozta családi nehézségek csökkentésének érdekében.
Fővárosi Álláskeresési Iroda
Létrehoztuk a Fővárosi Álláskeresési Irodát. A Budapest Esély Nonprofit Kft. széleskörű tanácsadással áll az álláskeresők rendelkezésére.
Fővárosi Érdekegyeztető Tanács
Fővárosi Érdekegyeztető Tanácsot (FÖÉT) alapítottunk a munkavállalók és a munkáltatók képviselőinek bevonásával. A járvány okozta gazdasági problémákra fókuszáló megállapodást kötöttünk a munkájukat elveszítő állampolgárok és a közvetlenül érintett mikro-, kis- és középvállalkozások segítésére.
Kapcsolódó cikkek
Félmillió adag ingyen étel
A járványügyi veszélyhelyzet idején több mint félmillió adag ételt biztosítottunk ingyenesen a budapesti szociális intézményekben élők számára.
Hajléktalan emberek szálláshelyeinek bővítése
A járvány elleni védekezés részeként csökkentettük a zsúfoltságot a hajléktalan embereket ellátó intézményekben, külön figyelmet fordítva az idős vagy krónikus beteg emberek védelmére. Több mint 70 önkormányzati bérlakás rendbehozatalával, 20 két ágyas lakókonténerrel és 126 férőhely létrehozásával növeltük a szálláshelyeket. Célunk, hogy a most önálló lakásba jutók tartósan is kikerüljenek a hajléktalan élethelyzetből, ehhez segítő szolgáltatásokat is nyújtunk.
Többlet támogatás az idősotthonoknak és a hajléktalanellátásnak
A koronavírus-járvány második hullámára való felkészülés részeként közel 500 millió forint többlet támogatást adtunk a fővárosi fenntartású idősotthonoknak és a hajléktalanellátó intézményeknek és szigorítottuk működési szabályaikat. Emellett 100 ezer forintos jutalmat adtunk a járvány elleni védekezésben résztvevő szociális dolgozóknak.
Kapcsolódó cikkek
Kulturális dolgozók jogállása
Háromoldalú megállapodással építi vissza közel 900 kulturális dolgozó közalkalmazotti jogait a Főváros.
Budapest pótlék a közszolgáltatásokban
Bérkiegészítő Budapest pótlékot vezettünk be a fővárosi közszolgáltatásokat ellátó dolgozók körében, több mint 20 ezer alacsony keresetű munkavállaló bérét emeltük meg.
Ingyenes BKV az álláskeresőknek
Ingyenessé tettük a közösségi közlekedést a budapesti regisztrált álláskeresők számára.